Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми


Националниот статистички институт на Бугарија објави дека 5.118.494 лица припаѓаат на бугарската етничка група, што е 84,6 отсто кои одговориле на прашањето за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Англија и Велс повеќе не се мнозински христијански земји. Помалку од половина од населението на Велика Британија на последниот попис се изјасниле како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на луѓето кои велат дека се нерелигиозни се зголемил за 12 отсто во споредба со последниот попис, а бројот на луѓе кои се идентификуваат како муслимани ...
| | веќе видена | слични

Англија и Велс повеќе не се мнозински христијански нации, покажа пописот на Канцеларијата за национална статистика во 2021 година. Објавени во вторникот, ...
| | веќе видена | слични

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани Александра Спасеска 29.11.2022 / 15:04 Свет Пописот во 2021 година покажа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа последниот попис. Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Блокадите ќе останат постојани додека не се најде решение, поставени се 200 автобуси за да го свртат вниманието на вистинската состојба, изјави Ленин ...
сите 433 | | | веќе видена

Резултат на тајните средби на Ковачевски со Данела Арсовска е целосен колапс на сообраќајот во Скопје денеска. Јавниот превоз крахира, скопјани се нервозни, а ...
сите 341 | | | веќе видена

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена

Денеска (05.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ...
сите 246 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: