Србија и Косово се договорија за спорот со регистарските таблички


Србија и Косово со помош на ЕУ постигнаа договор за проблемот околу регистарскките таблички, кој веднаш беше поздравен од САД. Синоќа во Брисел преговарачите ...
| | веќе видена | слични

„Нашето прелиминарно читање е дека именувањето не ги исполнува уставните услови – но тоа треба да го утврди Уставниот суд на Косово“, рече портпаролот на ...
| | веќе видена | слични

„Со ваква психофизичка состојба, мислам дека немаше да помине лекарски преглед и да добиеше уверување дека е способен да ја врши функцијата претседател на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека последните именувања на Срби за членови на неговата Влада, на кои се противат најголемата партија на косовските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска, реагирајќи на назначувањето на Ненад Рашиќ за министер во Владата на Косово, изјави дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека конечен договор меѓу Косово и Србија, доколку постои сериозна желба за нормализација на односите, може да се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изјави дека го информирал како Белград гледа на ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера најави дека неговата земја за првпат нема да учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана поради млаката ...
| | веќе видена | слични

ЕУ и 27-те земји-членки ја повикуваат Приштина да ги почитува сите процедурални чекори при назначувањето министер кој доаѓа од немнозинска заедница и дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија повтори дека изјавата на Брисел е срамна и дека тоа е најблагиот збор што може да се употреби.– Изборот на Рашиќ, човек кој освои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, ...
сите 200 | | | веќе видена

Односите се сменија преку ноќ во моментот кога јас застанав во одбрана на приватните превозници и одбрана на побарувањата на нивниот долг веќе следниот ден ...
сите 853 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 63 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 77 | | | веќе видена

Контроверзиите помеѓу Џердан Шаќири и српските навивачи и новинари продолжија и по вчерашниот пораз на Швајцарија од Португалија со 6:1. Новинар на српски ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и Косово се договорија за спорот со регистарските таблички

Од:
До кого (е-маил):
Порака: