Македонските и бугарските историчари блиску до договор за учебниците за седмо одделение?


На повидок нов договор на мешовитата историска комисија. Историчарите се задоволни како поминал првиот ден од разговорите за учебниците за 7мо одделение. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарската историска заедница одамна, пред повеќе од 30 години, не го користеше терминот фашизам кога зборуваше за владеењето во Бугарија во периодот 1934-1944 ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Откако по минатонеделниот состанок на македонско-бугарската Комисија за историски прашања, на кој, како што посочија во петокот нејзините копретседавачи, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Членот на заедничката Комисија за образовни и историски прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, Петар Тодоров, вели дека од македонскиот дел на Комисијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бугарските историчари инсистираат на тоа дека Охридската архиепископија е наследник на бугарската црква, и тука се судираме, вели Петар Тодоров од Заедничката ...
| | веќе видена | слични

Војна на зборови меѓу членовите на македонско бугарската комисија за историски прашања. По денешните обвинувања на историчарот Кајчев во бугарски тв медиум ...
| | веќе видена | слични

Македонско-бугарската историска комисија воопшто не разговара за дефинирање на статусот на МПЦ-ОА, а она што е валидно е само кога комисијата има консензус, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
сите 378 | | | веќе видена

ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ИМАШЕ И ВО КАВАДАРЦИ Денес по пријава за поставена бомба во неколку основни и средни училишта во Кавадарци, евакуирани се учениците и тоа од: ...
сите 276 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите ...
сите 61 | | | веќе видена

Во Владата не можат да разберат како директори на јавни институции натрупале долг од 40 милиони евра кон ЕВН. Списокот на должници, според министерот Бектеши, ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските и бугарските историчари блиску до договор за учебниците за седмо одделение?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: