Ценовните шокови ќе продожат да ги празнат џебовите на граѓаните, инфлација годинава над 14%

Помал економски раст, но и повисока инфлација. НБРМ со надолна корекција на БДП. Годинава се очекува да се заврши со скромен раст на БДП од само 2 отсто, а ...
| | веќе видена | слични

Пред 40-тина компании членки на Стопанската комора на Македонија беа презентирани актуелните кредитни линии на Развојната банка на Северна Македонија.На ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска ги претстави најновите макроекономски проекции на Народната банка пред дипломатскиот кор и пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Забавување на инфлацијата следната година, на среден рок, се очекува дека ќе се врати на 2% Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска ги претстави најновите ...
| | веќе видена | слични

Банките дефинитивно ќе ги зголемат каматите по најновото заострување на монетарната политика од централната банка, ама не кажуваат за колку. Но, она што е ...
| | веќе видена | слични

Народната банка со нови ревидирани проекции. Есенските проекции на централната банка покажуваат дека годинава би ја завршиле со инфлација од 14,3 проценти, а ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути „Глобален шок ги погодува сите економии, но домашните структурни фактори во секоја од економиите диктираат за интензитетот на ...
| | веќе видена | слични

Народната банка на Македонија ги ревидираше надолу пролетните проекции. Предвидува помал економски раст, кој според основното сценарио, би бил 2,3 проценти, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју во емисијата 360 Степени на ТВ Алсат М за скандалот со издавање на државјанство на украинскиот ...
сите 343 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ води политика која што ја чувствуваме како вибрација од народот за одбрана на националните интереси на македонскиот народ кој во сите релевантни ...
сите 243 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за бугарската „Vbox7“ повторно го осуди нападот со огнено оружје врз културниот клуб „Цар Борис Трети“ ...
сите 243 | | | веќе видена

„Владата предводена од СДСМ го усвои Буџетот за 2023 година и тој сега се наоѓа во Собранието. Буџетот за 2023 година е развоен и е одговор на последиците од ...
сите 248 | | | веќе видена

Никогаш не сум се согласувал со ставовите и позициите на Ванчо Михајлов во однос на многу сутествени теми, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ...
сите 69 | | | веќе видена

Владата им го одзема на нашите студенти и така сиромашниот оброк, кој видовме дека е сочинет од јајце и зденка, додека младите врсници од Берлин, Лондон, Париз ...
сите 170 | | | веќе видена

БУГАРСКИ ПРАТЕНИК СО ПРОВОКАЦИЈА ВО СКОПЈЕ Македонија е втора бугарска држава, вели бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на ...
сите 101 | | | веќе видена

АД ЕСМ денеска соопшти дека навреме ја исполниле обврската за снабдување со поевтина електрична енергија на прехранбената индустрија за основните намирници, на ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ценовните шокови ќе продожат да ги празнат џебовите на граѓаните, инфлација годинава над 14%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: