Цивилните инвалиди од Македонија, учесници во НАТО мировните мисии, заборавени од државата

Заштита и унапредување на правата на инвалидите од НАТО мировните мисии, неусогласеност на државната статистика со фактичкиот број на инвалиди, правната ...
| | веќе видена | слични

Овгодинешното чествување, како што е наведено во пораката од Народниот правобранител, е на темата „Трансформативни решенија за инклузивен развој: улогата на ...
| | веќе видена | слични

„Фатени за раце го менуваме светот” е мотото на фолклорниот фестивал што синоќа се одржа во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” во Неготино. Станува збор за ...
| | веќе видена | слични

На денешната конференција на самозастапници, на која беше дискутирано за дневните центри и нивната потреба, самостојното живеење во заедницата со поддршка, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во земјите од Западен Балкан најголемиот напредок е забележен во областа инклузија на децата со инвалидитет, а посебно во процесот на деинституционализација на ...
| | веќе видена | слични

Здружението на инвалиди од НАТО мировни мисии на Република Северна Македонија денеска во Тетово на прес – конференција соопшти дека во Тетово има околу 2.000 ...
| | веќе видена | слични

„Поради 30 годишна транзиција од еден систем на управување и промена од една во друга држава и континуирано губење на работни места во државите што произлегоа ...
| | веќе видена | слични

Здружението „Вера и надеж“ од Куманово вели дека над 13.000 граѓани од земјава кои учествувале во мировните мисии на НАТО во Ирак и Авганистан се инвалиди, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Приватните превозници остануваат на блокадите и ноќеска. Автобуси се паркирани на крстосницата кај ТЦ „Мавровка“, на крстосницата кај Црвен крст и на ...
сите 441 | | | веќе видена

Мојата порака и до градоначалничката и до Ковачевски е кога ќе се среќаваат на тие тајни средби во Владата да договорат суштински работи кои ќе им помогнат на ...
сите 270 | | | веќе видена

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
сите 378 | | | веќе видена

ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ИМАШЕ И ВО КАВАДАРЦИ Денес по пријава за поставена бомба во неколку основни и средни училишта во Кавадарци, евакуирани се учениците и тоа од: ...
сите 276 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите ...
сите 61 | | | веќе видена

Во Владата не можат да разберат како директори на јавни институции натрупале долг од 40 милиони евра кон ЕВН. Списокот на должници, според министерот Бектеши, ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цивилните инвалиди од Македонија, учесници во НАТО мировните мисии, заборавени од државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: