Немаат право на помош ако наполниле 65 години луѓе што го изгубиле слухот и видот, тешко повредени и неподвижни, а и оние со тешка ментална попреченост, омбудсманот бара промена на Законот

Граѓани од Кичево, Кавадарци, Гевгелија, Крива Паланка, Штип, Делчево, Неготино, Велес и Струмица, лани и во 2020 биле одбиени за помош од државата, оти по ...
| | веќе видена | слични

Народниот правобранител отвори случај и направи увид во Воспитно-поправниот дом „Тетово“ откако оваа година таму не почна образовен процес, по што го повика ...
| | веќе видена | слични

Многумина што немаат наполнето стаж од 15 години се разочарани дека нема да добијат пензија кога ќе ја исполнат старосната граница за одење во пензија. Но, ...
| | веќе видена | слични

Народниот правобранител по добиено сознание дека штитениците упатени во Воспитно-поправен дом Волковија во Тетово, во учебната 2022/2023 година од октомври не ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вкупно 23 барања за остварување на правото на надоместок за попреченост биле одбиени во 10 центри за социјална работа во државава поради условот навршени 65 ...
| | веќе видена | слични

 Народниот правобранител го смета ова законско ограничување за дискриминирачко и бара Министерството за труд и социјална политика да преземе мерки. Од МТСП ...
| | веќе видена | слични

Советот на Европа објави извештај на генералниот секретар Марија Пејчиновиќ Буриќ за сериозните прашања покренати се две пресуди на полскиот Уставен суд од 24 ...
| | веќе видена | слични

Народниот правобранител, по предмет по сопствена иницијатива достави Иницијатива за измена и дополнување на Законот за социјална заштита до Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Приватните превозници се откажаа од блокирање на градот поради барањата на граѓаните, но и поради молбите да има проток на движење за граѓаните и за децата кои ...
сите 438 | | | веќе видена

Во четвртокот вечера, околу 21,40 часот пред угостителски објект на подрачјето на општината Биурледа на улицатата „Александар Урдаревски“, полициски службеници ...
сите 557 | | | веќе видена

По четири години од сообраќајната несреќа во селото Ласкарци во која загинаа 16 луѓе и 37 беа повредени, Силвана, ќерка на една од загинатите во несреќата, ...
сите 114 | | | веќе видена

Поранешниот министер за здравство и познат неврохирург Венко Филипче, објави слика од едногодишно момче кое поминало тешка операција. „Едногодишниот Зоран е ...
сите 53 | | | веќе видена

Метеорологот Славчо Попоски објави временска прогноза за цел декември. Вели дека според најновите анализи кои ги направиле со помош на најпрецизните нумерички ...
сите 223 | | | веќе видена

Невладините организации на македонските Бугари во Македонија побарале средба со комесарот за проширување и соседски прашања на ЕУ, Оливер Вархеји, поради ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Немаат право на помош ако наполниле 65 години луѓе што го изгубиле слухот и видот, тешко повредени и неподвижни, а и оние со тешка ментална попреченост, омбудсманот бара промена на Законот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: