Британскиот Врховен суд ѝ го ускрати на Шкотска правото на нов референдум за независност

Највисокиот суд во Обединетото Кралство пресуди во средата дека парламентот на Шкотска не може да одобри втор референдум за независност без согласност на ...
| | веќе видена | слични

Нобеловката Надија Мурад рече дека владите не прават речиси ништо за да им помогнат на жртвите на ИСИС, односно дека не се заинтересирани да ги гонат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не можеме да издржиме кога некој лицемерно вели дека треба да го признаеме Косово како независна држава. Србија не може да се признае самата себеси бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Парламентот на Шкотска нема овластување да донесе закон за распишување на референдум за независност на Шкотска, соопшти Врховниот суд на Британија. Новиот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли денеска изјави дека ќе биде потребно повеќе од ветувањата за да се осигура дека Украина нема да остане ...
| | веќе видена | слични

Шкотска нема право да организира нов референдум за независност без дозвола на Лондон, одлучи Врховниот суд на Велика Британија, со што му зададе удар на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Врховниот суд на Велика Британија, која по Брегзит излзе од ЕУ, пресдуди дека шкотската влада не може да одржи втор референдум за независност без одобрение на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот Врховен суд денеска пресуди дека Шкотска нема овластувања без одобрение од британската влада да одржи нов референдум за независност. Таа пресуда е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Релативизацијата е многу опасна работа од официјален функционер како претседател на Република Македонија, порачува проф. д-р Тања Каракамишева, во врска со ...
сите 166 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ денеска ја освои десеттата титула на Австралија опен, а 22 во кариерата. Тој постојано вели дека освен родителите, најголема поддршка отсекогаш ...
сите 313 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
сите 130 | | | веќе видена

Четириесетгодишна скопјанка, вчера, во 20:30 часот во Полициска станица Центар, пријавила дека по претходна расправија, била физички нападната од нејзиниот ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британскиот Врховен суд ѝ го ускрати на Шкотска правото на нов референдум за независност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: