Врховниот суд на Нов Зеланд го смета дискриминирачко правото на глас со 18 години

Врховниот суд на Нов Зеланд денеска пресуди дека правото на глас со навршени 18 години е дискриминирачко за младите луѓе, што ја поттикна Владата да размисли ...
| | веќе видена | слични

Пратеници од долниот дом на Францускиот парламент вчера изгласаа правото на абортус да биде вметнато во уставот на државата, со тврдење дека ваквиот потег е ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратениците на француското Национално собрание – Долниот дом на Парламентот, синоќа усвоија закон според кој правото на абортус ќе биде вклучено во Уставот. ...
| | веќе видена | слични

Долниот дом на францускиот парламент гласеше во четвртокот со мнозинство правото на абортусот да се стави во уставот на земјата, а пратениците од левицата и од ...
| | веќе видена | слични

Францускиот Сенат го одобри предлогот на Зелените да се полнат автомобилите со искористено масло за јадење наместо гориво, но ја ограничи неговата употреба. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерката Џасинда Ардерн по објавувањето на пресудата презентираше предлог-закон што го отвора патот за донесување одлука за гласање на 16-годишниците, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
сите 378 | | | веќе видена

ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ИМАШЕ И ВО КАВАДАРЦИ Денес по пријава за поставена бомба во неколку основни и средни училишта во Кавадарци, евакуирани се учениците и тоа од: ...
сите 276 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите ...
сите 61 | | | веќе видена

Во Владата не можат да разберат како директори на јавни институции натрупале долг од 40 милиони евра кон ЕВН. Списокот на должници, според министерот Бектеши, ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врховниот суд на Нов Зеланд го смета дискриминирачко правото на глас со 18 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: