Нов Зеланд: Право да гласаат ќе добијат лица над 16 години

Парламентот на Шкотска нема овластување да донесе закон за распишување на референдум за независност на Шкотска, соопшти Врховниот суд на Британија. Новиот ...
| | веќе видена | слични

Шкотска нема право да организира нов референдум за независност без дозвола на Лондон, одлучи Врховниот суд на Велика Британија, со што му зададе удар на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Врховниот суд на Велика Британија, која по Брегзит излзе од ЕУ, пресдуди дека шкотската влада не може да одржи втор референдум за независност без одобрение на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот Врховен суд денеска пресуди дека Шкотска нема овластувања без одобрение од британската влада да одржи нов референдум за независност. Таа пресуда е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерката на Шкотска, Никола Старџен, денеска изјави дека борбата за независност на нејзината земја е само засилена со пресудата на Врховниот суд на Велика ...
| | веќе видена | слични

Највисокиот суд во Обединетото Кралство пресуди во средата дека парламентот на Шкотска не може да одобри втор референдум за независност без согласност на ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд на Обединетото Кралство одлучи дека Шкотска не може да одржи втор референдум за независност без согласност на британската влада, јавува Би-Би-Си. ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд на Велика Британија одлучи дека Шкотска нема овластување да донесува закони за одржување нов референдум за независност без согласност на Владата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Приватните превозници остануваат на блокадите и ноќеска. Автобуси се паркирани на крстосницата кај ТЦ „Мавровка“, на крстосницата кај Црвен крст и на ...
сите 353 | | | веќе видена

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
сите 378 | | | веќе видена

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Блокадите ќе останат постојани додека не се најде решение, поставени се 200 автобуси за да го свртат вниманието на вистинската состојба, изјави Ленин ...
сите 391 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов Зеланд: Право да гласаат ќе добијат лица над 16 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: