Тулуз: убиецот не се предава, полицијата пука за да го заплаши


Три големи експлозии се слушнале кај зградата во Тулуз нешто пред полноќ, кај вратата на станот во кој 24 часа беше под опсада убиецот Мохамер Мера, јавува Ројтерс. „Потврдувам дека нападот почна“, изјавил заменик-градоначалникот на Тулуз, Жан Пјер Хаврин. Трите експлозии биле придружени со блесоци од портокалова светлина. Францускиот министер за внатрешни работи, Клод Гејо, изјави дека нападот не е почнат и дека експлозиите биле наменети за да се заплаши Мера, кој иако претходно рече дека ќе се предаде кога ќе падне ноќ, „за да биде подискретно“, се чини се премислил. Полициски извор за новинарите изјави дека преговорите продолжиле внатре во зградата, а дека полицијата ги разнела ролетните на станот само за да го уплаши осомничениот и да го натера да се предаде. Полицијата претходно ги исклучи струјата и парното во квартот во кој се наоѓа опколената куќа на терористот Мохамед Мера, кој беше под опсада речиси 24 часа, на крајот во темнина и во студ. Еден од соседите за Ле монд тогаш изјави дека слушнал ...
| | веќе видена | слични

Мохамед Мерах, исламист од алжирско потекло, бил наводно припадник на магрепскиот огранок на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда (земјите од северна Африка - з.р.), јави оваа терористичка организација, но француските власти не потврдуваат дека постојат официјални траги дека тој престојувал во Пакистан и Авганистан каде би бил регрутиран. Припадниците на специјалните единици на француската полиција Raid во четвртокот изведоа напад врз станот во кој беше забарикадиран седумкратниот убиец од Тулуз и го ликвидирале со „куршум во главата" и во „легитимна одбрана", изјави за медиумите државниот обвинител Франсоа Моленс. Специјалната единица добила наредба да „стори сé што може да го приведе Мерах жив, и „стрелале исклучиво во самоодбрана", дополни Моленс. „И токму затоа бидејќи правеа сé што е мoжно, операцијата на опсадата на Мохамед Мерах кој се затвори во станот, траеше толку долго и ги доведе во опасност припадниците на Raid, од кои петмина се ранети", дополни државниот обвинител на Франција. „Тој беше ...
| | веќе видена | слични

Самопрогласениот алкаедовец и убиец на три деца и еден учител во еврејско училиште и на тројца војници во реонот на Тулуз вчера ѝ даде жесток отпор на полицијата и на крајот беше застрелан во глава од снајперист, додека се обидувал да избега, изјавија француските обвинители Убиецот ѝ се фалел на полицијата дека ја симнал Франција на колена Мохамед Мерах (23), најбараниот убиец во Франција по кого властите поведоа една од најголемите потраги во поновата историја на државата, е мртов по 32-часовна полициска опсада на неговиот стан во Тулуз. Самопрогласениот алкаедовец и убиец на три деца и еден учител во еврејско училиште и на тројца војници во реонот на Тулуз вчера ѝ даде жесток отпор на полицијата и на крајот беше застрелан во глава од снајперист, додека се обидувал да избега, изјавија француските обвинители. Обвинителот Франсоа Молинс на прес-конференција нагласи дека Мерах носел панцир и дека истрелал 30 куршуми кон полицајците. Опишувајќи ги последните моменти од операцијата, министерот за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола Саркози најави поостри мерки против говорот на омраза во земјата, откако серискиот убиец од Тулуз вчера беше убиен во акција на полицијата која се втурна во станот во кој беше опколен. Францускиот претседател Никола Саркози најави консеквенци од последната серија смртоносни напади во Тулуз. Во нив ќе се вбројува и казнувањето на говорот на омраза преку интернет. „Секој кој на интернет редовно ќе посетува веб страници кои пропагираат тероризам, поттикнуваат омраза и повикуваат на насилство, ќе биде казнет“, изјави Саркози. Саркози најави казни Освен тоа, со последици мора да сметаат и сите кои ќе бидат индоктринирани во странство. Осомничениот сериски убиец од Тулуз вчера беше убиен од снајперист со истрел во главата по жестокиот отпор кој го пружаше. Тој скокнал од прозорец на станот во кој беше забарикадиран повеќе од 30 часови, откако во него провалиле специјалните единици на полицијата. Мерах очигледно планирал да умре со оружје во рацете. „Ако ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот убиeц на седум лица во јужна Франција е мртов. 24-годишникот отвори оган врз француските специјалци кои по повеќе од триесетчасовна опсада влегоа во неговиот стан, по што се фрли преку прозорец. Три експлозии за неколку минути и засилено присуство на пожарникарните и спасувачките екипи ја најавија акцијата на француските специјалци. Потоа се слушаа истрели. Францускиот министер за внатрешни работи изјави дека осомничениот бил скриен во бањата и оттаму отворил оган врз полицајците, кои по повеќе од 30 часови опсада влегоа во неговиот стан. Потоа 24-годишниот осомничен со оружје во рака се фрлил преку прозорец и паѓајќи се’уште пукал. Службениците го пронашле мртов на земја. Двајца полицајци се повредени во текот на акцијата. Министерот за внатрешни работи на Франција изјави дека во текот на ноќта немало контакти со осомичениот. „Тој рече дека сака да умре со оружје со рака. Потоа не слушнавме ништо од него. Во текот на ноќта имаше уште два истрела“. Поранешни истражни органи ...
| | веќе видена | слични

Францускиот сериски убиец Мoхамед Мерах (24) е убиен вчера, по повеќе од 30 часа преговори за да и се предаде на полицијата. Погоден е од снајпер во главата додека пробувал да излезе низ прозорот од својот стан кој се наоѓал на првиот спрат во зградата во Тулуз. Има две различни верзии за тоа како е убиен. Според полициската, специјалците по долгите преговори упаднале во неговиот стан. Тој со панцир излегол од бањата во која бил забарикадиран и почнал да пука вo полицајците при што ранил тројца. Пробал да избега низ прозорот, но снајперист го погодил во главата. Паднал на улицата, цврсто држејќи ја пушката во раце. Меѓутоа, на снимката се гледа дека во текот на бегството немал панцир и во рацете немал оружје. Полицијата навела дека Мерах во текот на опсадата пукал дури 30 пати кон полицајците. Во пресметката испукани се околу 300 куршуми. Пред влегувањето на француските специјалци во станот на Мерах одекнале три силни експлозии, а амбулантно комбе влегло во обезбедениот дел околку ...
| | веќе видена | слични

Францускиот премиер Франсоа Фијон изјави дека немало никаква основа за апсење на серискиот убиец Мохамед Мера, пред да ги изврши делата. - Немаше никаква основа за апсење на серискиот убиец Мохамед Мера, пред тој да ги стори делата. Во земја како нашата, немаме право да ги следиме луѓето без судска одлука. Не се следи лице кое не извршило кривично дело. Ние живееме во правна држава, истакна премиерот Фијон. Мохамед Мера, човекот кој ги изврши крвавите напади во Тулуз и Монтобан, беше убиен вчера при полициската акција во неговиот дом. Во инцидентот беа повредени тројца полицајци, од кои едниот потешко. Полицијата тргна во конечен напад, откако убиецот изјави дека е подготвен „да умре со гордо крената глава и со оружје в рака“. Мера е 24-годишен француски државјанин од алжирски потекло, кој тврдеше дека е член на терористичката група „Ал каеда“. Осомничен е за убиствата на униформирани воени и цивили, вклучувајќи и деца, пред еврејско училиште во Тулуз. Се претпоставува дека ги извршил злосторствата, за да се ...
| | веќе видена | слични

Убиецот од Тулуз се обидел да побегне кога француските специјални сили упаднаа во неговиот стан. Тој скокнал од балконот од третиот кат и остана мртов на лице место. Сега е објавена снимката, која трае само неколку секунди. Се гледа дека болнички екипи се подготвени да обезбедат медицинска помош, но за Мухамед немало спас. -Елитните единици во текот од триесет часа го држеа во опсадата осомничениот сериски убиец од Тулуз, а потоа специјалните сили го застрелаа со снајперски истрел во главата во легитимна одбрана, изјави францускиот државен обвинител Франсоа Молен.
| | веќе видена | слични

Осомничениот за ладнокрвните убиства на француските војници и учениците и учителот од еврејското училиште во Тулуз, коишто ги снимал со камера, 23-годишниот Мохамед Мерах, бил убиен со истрел во главата, објави обвинителот на Франција, Франсоа Моленс. Мохамед Мерах, исламист од алжирско потекло, бил наводно припадник на магрепскиот огранок на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда (земјите од северна Африка - з.р.), јави оваа терористичка организација, но француските власти не потврдуваат дека постојат официјални траги дека тој престојувал во Пакистан и Авганистан каде би бил регрутиран. Припадниците на специјалните единици на француската полиција Raid во четвртокот изведоа напад врз станот во кој беше забарикадиран седумкратниот убиец од Тулуз и го ликвидирале со „куршум во главата" и во „легитимна одбрана", изјави за медиумите државниот обвинител Франсоа Моленс. Специјалната единица добила наредба да „стори сé што може да го приведе Мерах жив“, и „стрелале исклучиво во самоодбрана“, дополни Моленс. „И ...
| | веќе видена | слични

Полицијата го изгуби контактот со убиецот од Тулуз Француската полиција веќе нема контакт со Мохамед Мера, осомничен за сериските убиства во јужниот град Тулуз, кој се забарикадирал во зградата во која живее во истиот град. Ова денеска го соопшти францускиот министер за внатрешни работи Клод Гуењ. „Немаше движења во текот на ноќта. Се надеваме дека се’ уште е жив“, рече тој. „И покрај напорите во текот на целата ноќ со него повторно да воспоставиме каков било контакт, не успеавме“, додаде министерот. Околу 300 полицајци ја опколија вчера петкатницата во предградие на Тулуз во која што се наоѓа Мера. Тој во текот на вчерашниот ден нјави дека ќе се предаде, но не го стори тоа. Мохамед Мера,23-годишен Французин од алжирско потекло, претходно во разговор со полицијата ја резеде одговорноста за трите напада извршени меѓу 11. и 19.март во кои најпрвин уби тројца војника, а потоа три деца и еден професор во еврејско училиште. Најбараниот човек во Франција, како што јавија западните агенции, во комуникацијата со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тулуз: убиецот не се предава, полицијата пука за да го заплаши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: