Каменуван автобус полн со средношколци

Скршено стакло и преплашени ученици е епилогот од вчерашното каменување на автобус кој превезувал средношколци од селата во околината на Куманово. Според МВР инцидентот се случил околу 19.30 часот на патот кој ги поврзува селата Љубодраг и Ново Село кога неколку лица почнале да фрлаат камења кон автобусот. Од камењата бил скршен еден прозорец, но за среќа немало повредени ученици. Сепак, две девојки побарале лекарска помош во кумановската болница поради претрпениот страв. Од кумановската полиција информираат дека засега немаат осомничени лица за овој инцидент.
| | веќе видена | слични

Утрово околу 7 часот, Ј.М. (18) беше физички нападнат од тројца ученици. Утрово, на релација с.Романовце - Куманово, во автобус на Глобус Турист, тројца ученици од албанска националност го нападнале 18 годишниот Ј.М од с. Романовце, и му нанеле видливи повреди. Автобусот во кој се случил инцидентот, превезувал ученици до нивните училишта. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

На излегување од автобусот кој превезувал ученици на релација село Романовце - Куманово, вчера дошло до вербална расправија и тепачка помеѓу неколку ученици. Во инцидентот учествувале С.Г.(17) и Ј.М. (19), по што А.Г.(18), инаку сите тројца од селото Романовце физички го нападнал Ј.М. и со удари со тупаници во пределот на лицето, му нанел видливи повреди. Откако другите ученици ги разделиле, Ј.М. случајот го пријавил во Свр Куманово. Случајот е веднаш расчистен и ќе биде поднесена прекршочна пријава против 18-годишниот А.Г. за сторен физички напад. (Крај)
| | веќе видена | слични

Ученици од кумановско Романовце се степале во автобус по вербална расправија. Инцидентот се случил вчера утрото во автобус што превезувал ученици од Романовце кон Куманово. Дошло до вербална расправија и навреди меѓу С.Г. (17) и Ј.М. (19), по што А.Г. (18) го нападнал Ј.М. и со удари со тупаници во пределот на лицето му нанел видливи повреди. Откако другите ученици ги разделиле, Ј.М. случајот го пријавил во кумановската полиција, која против А.Г. ќе поднесе прекршочна пријава за физички напад.
| | веќе видена | слични

Осумнаесетгодишниот средношколец заработи прекршочна пријава откако утрово во Куманово нападнал соученик од селото Романовце. Инцидентот се случил по пристигнувањето на школскиот автобус од Романовце во Куманово. Најпрвин дошло до вербална расправија меѓу 17-годишен и 19-годишен ученик, по што пријавениот со тупаници нападнал еден од нив. Нападнатиот, освен црвенило на лицето, нема повреди.
| | веќе видена | слични

Во Скопје средношколци се степале во дворот на училиштето Димитар Влахов, а во Куманово утрово 18 годишен ученик од село Романовце натепал соселанец. Тепачката во Скопје се случила вчера во дворот на средното училиште Димитар Влахов. Двајца ученици од Арачиново се степале со двајца ученици од Скопје и Зелениково. Сите се на возраст од 16 до 18 години. Полицијата извести дека до тепачката дошло поради меѓусебно нетрпение. Децата се тепале со тупаници и си нанеле видливи повреди. Полицијата против нив ќе поднесе соодветен поднесок. Во Куманово пак утрово пред 7 часот, 18 годишен ученик од с. Романовце физички го нападнал својот 19 годишен соселанец и заработил прекршочна пријава за физички напад. На излегување од автобус кој превезувал ученици на релација с.Романовце – Куманово, дошло до вербална расправија меѓу тројца млади, сите од с. Романовце. Еден од нив физички нападнал еден од спротивниот табор, удирајќи го со тупаници по лицето и нанесувајќи му видливи повреди. Натепаниот случајот го ...
| | веќе видена | слични

Ученик натепан во автобус од тројца соученици Осумнаесетгодишниот Ј.М од Романовце утринава бил натепан во автобус од тројца соученици. Автобусот превезувал ученици од село Романовце кон Куманово. Нтепаниот ученик има видливи повреди, а полицијата работи на рсчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тројца ученици го нападнале 18-годишниот Ј.М. Инцидентот се случил утрово во автобус на Глобус Турист кој се движел од с.Романовце кон Куманово. Тројца ученици кои биле од албанска националност го нападнале Ј.М. нанесувајќи му видливи повреди. Овој автобус превезувал ученици до училиштата во Куманово. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Околу 7:00 часот утрово 18 годишниот Ј.М. бил нападнат од тројца ученици од албанска националност. Во автобусот на Глобус Турист, кој сообраќал на релацијата село Романовце- Куманово тројцата напаѓачи на Ј.М. од село Романовце му нанеле видливи повреди. Со автобусот биле превезувани ученици до нивните училишта. Од страна на полицијата се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Одејќи утринава на училиште со автобус кој превезувал ученици од селото Романовце кон Куманово, ќотек од тројца ученици изел 18-годишниот Ј.М. од Романовце. Тој добил видливи повреди кога врз него се нафрлиле напаѓачите. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 671 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 221 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каменуван автобус полн со средношколци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: