Најавена средба Попоски-Димас во Брисел

8 копии

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од утре до недела ќе престојува во работна посета на Брисел. Попоски на покана од високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика Кетрин Ештон ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати, на маргините на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ. Како што соопшти МНР, во рамки на посетата шефот на дипломатијата ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција Ставрос Димас, како и со министерот за надворешни работи на Кипар Ерато Козако-Маркулис, претседавач со Советот на Европската унија во периодот јуни-декември 2012 година. Предвидено е Попоски да оствари средба и со својот српски колега Вук Јеремиќ, како и со советникот во Европската служба за надворешна акција и олеснувач во дијалогот помеѓу Белград и Приштина Роберт Купер. Министерот Попоски во четврток ќе учествува на церемонијата која по повод пристапувањето на Македонија во ...
| | веќе видена | слични

Како што информираше неговиот кабинет, Попоски се сретнал со српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, со министерот за надворешни работи на Кипар, Ерато Козако-Маркулис, со советникот во Европската служба за надворешна акција и олеснувач во дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Роберт Купер и со комесарот Кристалина Георгиева, одговорна за меѓународна соработка, хуманитарна помош и одговор на кризи. На средбата со министерот за надворешни работи на Кипар се разговараше за приоритетите на кипарското претседателство со Европската Унија, кое почнува на 1. јули 2012 година. Министерот Маркулис истакна дека проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот ќе биде меѓу врвните приоритети на кипарското претседателство, при чија реализација првенствено ќе се раководат од поширокиот европски интерес. Министерот Попоски ја реафирмираше заложбата на Република Македонија за што поскоро отпочнување на пристапните преговори во насока на зачувување на кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата. Исто така, ...
| | веќе видена | слични

Надвор од видокругот на медиумите, доцна синоќа во Брисел, Никола Попоски и Ставрос Димас се сретнале - по трет пат за неколку месеци. Кабинетот на шефот на грчката дипломатија само кусо информира дека имало состанок кој се одржал на маргините на работната вечера на европските и министрите за надворешни работи на земјите-кандидатки. Во соопштението од македонското МНР се вели дека имало средба на која се разговарало за регионалната соработка, како и за, како што стои, актуелните прашања за евроинтеграцијата на земјата, во контекст на потребата од напредок во пристапувањето кон Унијата. Попоски, во изјава, допрецизира дека се зборувало и за прашањето за името. ,,На средбата се дискутираше за регионална соработка, а бидејќи Грција се наоѓа во моментов во предизборна кампања сосема нормално е нивните интереси да се фокусираат во тој правец. Сепак, нашето гледиште и тоа што го афирмираме на овие средби е дека се надеваме час поскоро да се надмине проблемот со името кој претставува непродуктивна блокада и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Проблемот со името е непродуктивна блокада, а неговото решавање час поскоро може да ја подобри климата во регионот, порача министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со неговиот грчки колега Ставрос Димас, што се одржа синоќа во Брисел. - На средбата се дискутираше за регионална соработка, а бидејќи Грција се наоѓа во моментов во предизборна кампања сосема нормално е нивните интереси да се фокусираат во тој правец. Сепак, нашето гледиште и тоа што го афирмираме на овие средби е дека се надеваме час поскоро да се надмине проблемот со името, кој претставува непродуктивна блокада и мислам дека со исчекор во тој правец може да се подобри климата во регионот, изјави министерот Поповски по средбата која се одржа на маргините од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати, јави дописникот на МИА од Брисел. Во Брисел денеска беше потпишан и Меморандум за приклучување кон механизмот за справување со кризни состојби на Европската Унија. По ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Никола Попоски на неговата последна средба со грчкиот колега Ставрос Димас, вчеравечер во Брисел, побарал разумен пристап кон прашањето за името, и која е главната пречка за членство на Македонија во НАТО и почнување преговори со Европската Унија. Според засега неофицијални информации, Димас не покажал дека има поместување со грчките позиции затоа што во моментов Атина е преокупирана со други проблеми, вклучувајќи ги кризата и престојните предвремени парламентарни избори. Грчкиот шеф на дипломатаријата повторил дека Грција е подготвена да и даде силна поддршка на Македонија за членство во НАТО и во Европската Унија, но треба да се реши спорот со името. На средбата во Брисел се разговарало за регионалните прашања и за непродуктивните блокади. Двајцата министри се сретнале на маргините на работната вечера за време на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и на земјите-кандидати за членство. Попоски и Димас зборувале за регионалната соработка, ...
| | веќе видена | слични

- На средбата се дискутираше за регионална соработка, а бидејќи Грција се наоѓа во моментов во предизборна кампања сосема нормално е нивните интереси да се фокусираат во тој правец. Сепак, нашето гледиште и тоа што го афирмираме на овие средби е дека се надеваме час поскоро да се надмине проблемот со името, кој претставува непродуктивна блокада и мислам дека со исчекор во тој правец може да се подобри климата во регионот, изјави министерот Поповски по средбата која се одржа на маргините од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати, јави дописникот на МИА од Брисел. Во Брисел денеска беше потпишан и Меморандум за приклучување кон механизмот за справување со кризни состојби на Европската Унија. По билатералната средба на министерот Поповски со комесарот одговорен за хуманитарна помош и справување со кризи Кристалина Георгива беше истакнато големото значење и помошта во заедничката соработка со останатите 31 земји членки кои се дел од овој механизам при ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Една од темите на вчерашната средба во Брисел на шефот на дипломатијата Никола Попоски со неговиот грчки колега Ставрос Димас биле актуелните прашања за евроинтеграцијата на Македонија во контекст на потребата за напредок во пристапувањето кон ЕУ. Како што соопшти денеска Министерството за надворешни работи, на синоќешната средба која се одржа на маргините од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати, биле разменети мислења за регионалната соработка, меѓу другото и во контекст на Претседателството со Процесот за соработка во Југоисточна Европа, кое Македонија ќе го преземе од Србија во јуни 2012 година. Инаку, на состанокот на кој министерот Попоски учествуваше на покана од Високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика, Кетрин Ештон, се дискутирало за состојбите во Авганистан, Пакистан и јужното соседство на Европската унија. Попоски при тоа истакна дека Република Македонија останува посветена да придонесе за промовирање на ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти денеска Министерството за надворешни работи, на синоќешната средба која се одржа на маргините од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати, биле разменети мислења за регионалната соработка, меѓу другото и во контекст на Претседателството со Процесот за соработка во Југоисточна Европа, кое Македонија ќе го преземе од Србија во јуни 2012 година. Инаку, на состанокот на кој министерот Попоски учествуваше на покана од Високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика, Кетрин Ештон, се дискутирало за состојбите во Авганистан, Пакистан и јужното соседство на Европската унија. Попоски при тоа истакна дека Република Македонија останува посветена да придонесе за промовирање на меѓународниот мир, стабилноста и безбедноста. - Како петти по големина контрибутор по глава на жител во мисијата ИСАФ во Авганистан, Македонија ќе го продолжи своето присуство во Авганистан во поддршка на тамошните власти во насока на зајакнување на ...
| | веќе видена | слични

Двајцата министри се сретнаа во четврток вечер, на маргините на работната вечера на шефовите на дипломатии на земјите членки и земјите кандидати на ЕУ, што се одржа во Брисел. За време на состанокот се дискутираше за состојбите во Авганистан, Пакистан и јужното соседство на Европската унија.
| | веќе видена | слични

Регионалната соработка, како и прашањата за евроинтеграцијата на Македонија, биле главни теми на разговорот меѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Ставрос Димас, јави Макфакс. Двајцата министри се сретнаа вчеравечер, на маргините на работната вечера на шефовите на дипломатии на земјите-членки и земјите-кандидати на ЕУ, во Брисел. Повеќе детали за средбата засега не се соопштуваат. За време на состанокот се дискутираше за состојбите во Авганистан, Пакистан и јужното соседство на Европската Унија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најавена средба Попоски-Димас во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: