Димовски: Треба да се помогне на работниците кои земаат пониски плати


Претседателот на Сојузот на Синдикати на Македонија, Дарко Димовски синоќа најави дека Синдикатот ќе ги разгледа антикризните мерки што ги претстави премиерот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во ниту еден момент, ниту премиерот, ниту некој друг кажал дека ќе се намалат платите, а тоа не стои ниту во Планот за штедење, но има одредени сектори и ...
| | веќе видена | слични

„Тоа е поддршка на приходите или на средствата со кои што располагаат граѓаните. Значи тоа се дополнителни средства, тоа не се средства со 3000 денари кои што ...
| | веќе видена | слични

Ќе се бара друг начин за поевтина струја ако училиштата, болниците и компаниите не преминат на регулираниот пазар на струја. Откако Бислимовски регираше дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следната буџетска година ќе започне со веќе “изместени” владини проекции кои се зацртани во Фискалната стратегија. Владата најави кратења кај повеќе ставки – ...
| | веќе видена | слични

Владините мерки за штедење нема да остават никого без работа, уверува премиерот Ковачевски откако синдикатите остро реагираа на планот за штедење на владата, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски денеска потврди дека ниту еден вработен нема да остане без работа, а мерките што ги донеле како Влада, се однесуваат на намалување ...
| | веќе видена | слични

Во собраниска процедура влегува предлог законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза. Овој закон, ...
| | веќе видена | слични

Подготвивме сет на мерки кои што се однесуваат токму за финасиска поддршка на ранливите категории на граѓани кои во периодот на економска и енергетска криза се ...
| | веќе видена | слични

Владата го усвои Предлог Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза. Сега, ова законско решение ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 511 | | | веќе видена

Релативизацијата е многу опасна работа од официјален функционер како претседател на Република Македонија, порачува проф. д-р Тања Каракамишева, во врска со ...
сите 392 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
сите 401 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 187 | | | веќе видена

Проверки низ казината во главниот град, но и во угостителските објекти спроведоа полициските екипи во текот на вчерашниот ден. Контролите направени во ноќните ...
сите 213 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски не престанува со обвинувањата на сметка на Македонија и во објава на Фејсбук вели дека „пропагандата ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Треба да се помогне на работниците кои земаат пониски плати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: