Димовски: Државата треба да ги субвенционира работниците за да преживеат, тие пак се заборавени од власта


„Работниците никаде не ги слушнавме во предложените мерки на Владата, а знаеме дека согласно порастот на минималната синдикална потрошувачка кошничка само за ...
| | веќе видена | слични

„Тоа е поддршка на приходите или на средствата со кои што располагаат граѓаните. Значи тоа се дополнителни средства, тоа не се средства со 3000 денари кои што ...
| | веќе видена | слични

Ќе се бара друг начин за поевтина струја ако училиштата, болниците и компаниите не преминат на регулираниот пазар на струја. Откако Бислимовски регираше дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следната буџетска година ќе започне со веќе “изместени” владини проекции кои се зацртани во Фискалната стратегија. Владата најави кратења кај повеќе ставки – ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Димитар Ковачевски денеска потврди дека ниту еден вработен нема да остане без работа, а мерките што ги донеле како Влада, се однесуваат на намалување ...
| | веќе видена | слични

Во собраниска процедура влегува предлог законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза. Овој закон, ...
| | веќе видена | слични

Подготвивме сет на мерки кои што се однесуваат токму за финасиска поддршка на ранливите категории на граѓани кои во периодот на економска и енергетска криза се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата го усвои Предлог Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза. Сега, ова законско решение ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Законот за здруженија и фондации навистина бара ревидирање, бидејќи станува збор за закон којшто е стар веќе десетина години. Апсолутно го поддржуваме правото ...
| | веќе видена | слични

Апсолутно го поддржуваме правото на слобода на здружување, но исто така мора да застанеме во одбрана на вредностите на кои се темели нашата држава, а тоа се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 479 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, реагира дека о тсуството на државна стратегија не доведе до точка на студена војна со Бугарија. Тој ...
сите 376 | | | веќе видена

Новата бугарска декларација за Македонија која треба да се најде на гласање во бугарското Собрание содржи девет точки. Одговорот од македонска страна е ...
сите 358 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 831 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се ...
сите 109 | | | веќе видена

Претседателот на НСДП Горан Мисовски, чија партија е дел од владината коалиција, смета дека евентуалниот влез на Алијанса за Албанците во Владата ќе донесе нов ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Државата треба да ги субвенционира работниците за да преживеат, тие пак се заборавени од власта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: