Спасовски го осудува отворањето на клубот „Цар Борис Трети“: По идеологија сум антифашист


Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Советот на општината Благоевград (Горна Џумаја) усвои декларација со која „категорично се спротивставува на антибугарската провокација“ со отворањето на ...
| | веќе видена | слични

Бугарското здружение “Ванчо Михајлов” од Битола ќе мора во рок од 45 дена да ги отстрани сите спорни елементи во името, статутот и програмата кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со отворањето клубови кои носат имиња на личности коишто будат негативни чувства кај нашите граѓани, а пред се кај Еврејската заедница сметам дека се ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на клубови со имиња на личности кои будат негативни чувства кај граѓаните, негативно влијаат и на подобрувањето на односите со соседните држави – ...
| | веќе видена | слични

Поднесена иницијатива за оцена на уставноста на програмата и статутот на здружението „Цар Борис Трети“ Практиката на Европскиот суд за човекови права покажува ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ од Битола ги дискриминира и вознемирува борците од антифашистичката Народноослободителна борба (НОБ), македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со наводите изнесени од страна на претседателката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација , Весна Бендевска Министерството за правда ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди дискриминација по основ на национална и етничка припадност за основањето на здружението ...
| | веќе видена | слични

Бугарското здружение „Ванчо Михајлов“ од Битола направаил потежок вид на дискриминација и повеќекратно го вознемирил македонскиот народ, утврдила Комисијата за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На 27.11.2022 околу 05:10 часот во близина на крстосница „Богородица“ на локалниот пат Гевгелија – Богданци, полициски службеници од Полициската станица за ...
сите 493 | | | веќе видена

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов, кој на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија ...
сите 338 | | | веќе видена

„Наместо министерката да го напаѓа целиот тим на ВМРО-ДПМНЕ кој што изнесува скандали кои што се поврзани со безбедносниот сектор, кој што за жал е фрлен на ...
сите 296 | | | веќе видена

Откако повеќе од еден месец, премиерот, министрите, владините и партиските функционери од СДСМ шетаа и се среќаваа со граѓаните во сите градови во земјава, ги ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасовски го осудува отворањето на клубот „Цар Борис Трети“: По идеологија сум антифашист

Од:
До кого (е-маил):
Порака: