Лукаревска: Доцнат платите за август, работодавачите не исплатиле плати на над 10.000 работници

Скоро 5.000 работодавачи немаа исплатено плата на работниците за август, а ист број на работодавачи воопшто немаат поднесено пресметки за да исплатат плата на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Под мотото „Квалитетно образование, достоинствени плати” албанските универзитетски професори го одржаа вториот протест барајќи повисоки плати. Тие предупредија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За 15 отсто повисоки плати ќе добиваат од овој месец вработените во основното и во средното образование.Така на пример, ако платата на наставникот досега ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Најмалку три штипски конфекции, една во Пробиштип, но и странските инвеститори во Кочани денеска работат, а работниците не го празнуваат 11 октомври, вели ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Не смее да се дозволи работниците да се омаловажуваат, а нивниот труд да не се плати. Работодавачите треба да ги почитуваат законите и да исплаќаат плата ...
| | веќе видена | слични

Ако до пред неколку години Правниот факултет на Битолскиот универзитет имаше десетина асистенти во редовен работен однос и околу педесетина демонстратори, во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Сојузот на Синдикати на Македонија, Дарко Димовски синоќа најави дека Синдикатот ќе ги разгледа антикризните мерки што ги претстави премиерот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Односите се сменија преку ноќ во моментот кога јас застанав во одбрана на приватните превозници и одбрана на побарувањата на нивниот долг веќе следниот ден ...
сите 842 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 62 | | | веќе видена

Катар објави дека потпишал 27-годишен договор со Кина за снабдување на земјата со течен природен гас, велејќи дека тоа е најдолгиот договор некогаш постигнат ...
сите 208 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во синоќешното гостување во „360“ говореше за катуелните проблеми со јавниот автобуски превоз во главниот град. ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лукаревска: Доцнат платите за август, работодавачите не исплатиле плати на над 10.000 работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: