ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ СЕ ЗИЈАН И СО СЕИДБАТА Хектар засеана пченица ќе ги чини близу 100.000 денари


Годинашната есенска сеидба земјоделците ќе ги чини многу повеќе од ланската. Грубите пресметки во кои влегуваат орање по хектар, подготовка на почвата, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во државата имаме 540 илади хектари земјоделско земјиште од кои моментално не се обработуваат 85 илајди хектари државно земјиште и дополнителни 90 илади ...
| | веќе видена | слични

Подготвивме измените на Законот за земјоделско земјиште според кои приватното необработено, или напуштено земјиште, државата во ваква криза ќе може да го дава ...
| | веќе видена | слични
9 копии
2 копии

Времето на евтина храна помина, смета експертската јавност, според која поради руската инвазија во Украина, пазарите како на глобално ниво, така и во регионот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјава се соочува со недостиг на храна од сопствено производство и добар дел од храната го увезува подолг период. Експертите, учесници на четвртиот Симпозиум ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов модел на субвенционирање на земјоделците најавија министерот за земјоделство Љупчо Николовски и премиерот Димитар Ковачевски. Првичната верзија е помината ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски разговарал со бугарскиот технички премиер Галаб Донев, за претстојното чествување на годишнината од раѓањето на херојот ...
сите 892 | | | веќе видена

Прво, навистина е тешко промашување, тежок дебакл на се што прифати македонската влада, на се што испотпопишаа денес самите да се доведеме во една студена ...
сите 817 | | | веќе видена

Шефот на канцеларијата на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, Андриј Јермак, соопшти дека Украина ќе добие 60 полски борбени тенкови „ПТ-91 Тварди“ ...
сите 392 | | | веќе видена

И оваа г одина во чест на долгогодишната традиција се одржа црковно-народната манифестација- Богојавление Водици. Се верува дека оној кој ќе го фати ...
сите 39 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот истакна дека „рамнодушноста и омразата“ сè ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ СЕ ЗИЈАН И СО СЕИДБАТА Хектар засеана пченица ќе ги чини близу 100.000 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: