ММФ: Транзицијата кон почиста економија повлекува трошоци, но одложувањето ќе не чини уште поскапо


Светот мора да ги намали емисиите на стакленички гасови за најмалку една четвртина пред крајот на оваа деценија за да се постигне јаглеродна неутралност до ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути На Кина ѝ се потребни дополнителни инвестиции од 17 трилиони долари за зелена инфраструктура и технологија во електроенергетскиот и ...
| | веќе видена | слични

Глаобалната енергетска криза значително ја стопираше енергетската транзиција на РЕК Битола, односно преминот кон т.н. зелена енергија која се добива од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Владата предводена од СДСМ и надлежните институции се посветени на обезбедување доволно енергенси за претстојната зима, изјави пратеникот од СДСМ, Ненад ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Владата денеска донесе одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект, за проектот „Митилинеос – Когенеративна постројка Скопје“ на Друштвото за ...
| | веќе видена | слични

Когенеративната постојка се очекува да произведува годишно околу 1 150 гигавати електрична и 267 гигавати топлинска енергијаВладата одлучи да додели статус на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Започна со производство најголемата соларна електрана на ГЕН-И во Македонија. Новата соларна електрана е чекор напред кон енергетска независност, развој на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата одлучи да додели статус на стратешка инвестиција на компанијата „Митилинеос“ ДООЕЛ Скопје, фирма-ќерка на грчкиот индустриски конгломерат Митилинеос, ...
| | веќе видена | слични

Владата денеска ја одржа 89-тата седница . На седницата е донесена одлука за утврдување статус на стратешки инвестициски проект, за проектот „Митилинеос“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Градоначалничката Данела Арсовска смета дека треба да има избори за Совет на Град Скопје, но нејзина оставка не е опција. Таа неодамна во дебатна емисија ...
сите 114 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Аргентина, Скалони ги сумираше впечатоците по синоќешниот натпреварот со Австралија (2:1) во осминафиналето на Светското ...
сите 204 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 53 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се огласи директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во скопско Петровец, која беше посочено од министерот за внатрешни работи Оливер ...
сите 164 | | | веќе видена

Криминалците од Арачиново се шерифи во Скопје затоа што имаат заштита од МВР под Оливер Спасовски. Наместо полицијата да ги гони криминалците, тие ги изгониле ...
сите 118 | | | веќе видена

– Претежно облачното време и понатаму продолжува во Македонија. Повремено ќе има појава и на сончеви периоди а денес и тоа особено во западните предели ќе има ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ММФ: Транзицијата кон почиста економија повлекува трошоци, но одложувањето ќе не чини уште поскапо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: