Битиќи: Реформите кои ќе ги направиме во пристапниот процес кон ЕУ ги правиме за нас и нашите деца


Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, се обрати на конференцијата „Промовирање на конструктивен капитал во Северна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Чешка отсекогаш била силен поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат и среќни сме што за време на нашето претседателство земјата ги почна преговорите ...
| | веќе видена | слични

Патот на соработката и разбирањето е името на чешката иницијатива со цел инспирирање на дебата меѓу Македонија и Бугарија. Организатори на настанот кој ќе се ...
| | веќе видена | слични

По последниот извештај за напредокот, престои работа за подобрување на реформите коишто со почнувањето на преговорите повнимателно се следат и оценуваат. ...
| | веќе видена | слични

Убеден сум дека до 2030 година нашата држава може да стане членка на ЕУ бидејќи досега 45 отсто од европското законодавство е усогласено со нашето ...
| | веќе видена | слични

Државно-владиниот врв, следејќи ги наодите во извештајот на Европската комисија, повикува на обединување заради евроинтеграциите. Пораките за значењето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот „На европскиот пат: нови реформи, нови можности”, во организација на Секретаријатот за европски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Да престанат блокадите, да се обединиме државнички и до 2030 година да ја видиме Северна Македонија како рамноправна членка на ЕУ, изјави премиерот Димитар ...
| | веќе видена | слични

Извештајот на Европската комисија за нас е јасна верификација дека сме на добар пат и уште појасна насока каде треба да чекориме, а чекорењето единствено е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 511 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
сите 671 | | | веќе видена

Релативизацијата е многу опасна работа од официјален функционер како претседател на Република Македонија, порачува проф. д-р Тања Каракамишева, во врска со ...
сите 244 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 163 | | | веќе видена

– Доколку започне дијалог на високо ниво, во кој треба да учествува и тој, амбасадорот може да се врати во секој момент, додаде Милков на прес-конференција на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: Реформите кои ќе ги направиме во пристапниот процес кон ЕУ ги правиме за нас и нашите деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: