Натамошната ескалација на енергетската криза ќе има негативен ефект кај 20-тина отсто од компаниите, истакна Азески


На состанокот на владиниот Економски совет во проширен состав, на која околу три часа се разговараше за енергетската криза и мерките, кои Владата би требало да ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Работниците и синдикатите да бидат мирни, никој ниту ги намалува платите на вработените, ниту нивните права, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски, ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните да ги следат мерките и препораките за штедење на владата бидејќи така ќе заштедат и во домашниот буџет, вели во „Само интервју“, министерот за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„ Еуроникел “ (поранешен Фени) веќе трет месец е без производство, а на 30 септември електропечката во целост беше изгасната. Компанијата која вработува околу ...
| | веќе видена | слични

Ковачевски: Никој ниту ги намалува платите на вработените, ниту нивните права Александра Спасеска 13.10.2022 / 16:10 Македонија Скопје, 13 октомври 2022 (МИА) ...
| | веќе видена | слични

Политиката за намалување на расходите за плати за 10 отсто кои ги претстави Владата како дел од антикризните мерки предизвика бура од реакции на синдикатите и ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на прес-конференција во Владата истакна дека „не верува во луѓе кои што работат без плата“. -Има политичари кои што велат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јас потврдив дека сум човек кој што работи согласно со закони и пракса која овозможува намалување на трошоци и зголемување на буџетските приходи. Во однос на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ преку владата и парламентарното мнозинство презема мерки за заштита на животниот стандард на сите граѓани, во време на светска економска и енергетска ...
| | веќе видена | слични

Од Стопанската комора сметаат дека Владата задоцнила со мерките за стопанството и поради тоа компаниите претрпеле значителни штети. Меѓу забелешките на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Работите можат да се поправат во Македонија, ако има Влада која црпи легитимитет од граѓаните, рече Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО – ДПМНЕ ...
сите 394 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја поистоветува со естрада најавената можна нова владина коалиција со приклучување на Алијансата за Албанците и ...
сите 297 | | | веќе видена

Меџити: За уставни измени потребни се уште 6 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, но и тоа не е сигурно Изет Меџити и други приврзаници на т.н. „огнена група“ од ДУИ ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на целата држава. При контролата санкционирани се 43 возачи. ...
сите 235 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена

„Еврејските лингвисти не можеле да најдат збор, што најсоодветно би ги опишал страдањата на Евреите од 1933 до 1945 година. Конечно, во некои апокалиптични ...
сите 87 | | | веќе видена

Ескалацијата на односите меѓу Македонија и Бугарија оди во корист на трети страни кои не сакаат двете земји да бидат во добри односи. Со ваков став вчера ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Натамошната ескалација на енергетската криза ќе има негативен ефект кај 20-тина отсто од компаниите, истакна Азески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: