Гошевски: Потребно е мерење на факторите колку од инфлацијата е увезена, а колку е „домашна“


Сугестиите и ставовите на наднационалните институции како ЕЦБ или ММФ секако дека одат во насока на рестриктивна даночна политика, со поголемо зафаќање на ...
| | веќе видена | слични

Од она што досега беше објавено во однос на даночната реформа, од 1 јануари 2023 година македонската Влада планира да ги зголеми стапките со кои се оданочуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Во интервју за МАКФАКС министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање за енергетската криза истакна дека топлинска енергија ќе има, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Не станува збор за нова даночна политика, од самото доаѓање на СДСМ на власт тие зборуваат за прогресивно оданочување на физичките лица. Во 2018, во октомври ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ние како ВМРО-ДПМНЕ и како опозициска партија во парламентот, не сакаме да ги користиме внатрешните состојби во одредени партии. Напротив, ние како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Имаме суштинска потреба во цел исток не само во општина Штип да се доизгради клиничката болница која беше започната в 2016 година и за година дена е изградено ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ни претстои сериозна криза во која што мора секој пратеник поединечно, и на власта и на опозицијата да се надмине себеси, за сето она што е во интерес на ...
| | веќе видена | слични

Жалосни се податоците кои пристигаат до нас, имаме и економски совет во рамки на локалната самоуправа, на дневна основа комуницираме со правните субјекти, и ...
| | веќе видена | слични

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ, со својата работа и поддршка на мерките и политиките обезбеди помош за граѓаните, компаниите, ранливите граѓани, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По шест години откако тогашното Специјално јавно обвинителство - СЈО ја отвори истрагата за случајот наречен „Трезор“ за набавката на опрема за прислушување, ...
сите 141 | | | веќе видена

„Не верувам дека Мицкоски ќе биде толку наивен пред електоратот и пред светот за неговата партија да добие црна дамка и да спречи почеток на преговори со ...
сите 51 | | | веќе видена

Управниот одбор на ЗЕЛС денеска донел заклучок сите општини кои добиле допис од ЕВН во кој се бара потрошувачите кои до 1 јануари 2022 година не биле мали ...
сите 289 | | | веќе видена

Овие цени се поддржани од надежите дека ревидираните мерки за ограничување на коронавирусот во Кина ќе ја засилат побарувачката и загриженоста за снабдувањето ...
сите 186 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 53-годишен возач кој со својот „мини купер“ направил прекршок поради кој загина 14-годишен ...
сите 72 | | | веќе видена

Независниот синдикат на полицијата денеска организираше протест пред Одделението за внатрешни работи во Кочани поради суспендирање на четворица полициски ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гошевски: Потребно е мерење на факторите колку од инфлацијата е увезена, а колку е „домашна“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: