Иран: Уапсени деветмина странци во врска со протестите против носењето хиџаб


Девет странци се уапсени во Иран во врска со големите демонстрации против носењето хиџаб во таа земја, соопшти денеска Министерството за разузнавање.Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии
3 копии

Младата Иранка Махса Амини не починала како последица од ударите во главата, покажува извештајот од обдукцијата. Во извештајот на судскиот совет се наведува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сарина Есмаилзадех, 16-годишната девојка, која објавувала популарни видеа на Јутјуб, била убиена на 23 септември кога безбедносните сили ја претепале со палки ...
| | веќе видена | слични

Иранските музичари Иман и Аидин Тавасоли ја препеаја евровизиската пресна „Прауд“ на Тамара Тодевска. Тие преработката ја објавија на Инстаграм и велат дека ...
| | веќе видена | слични

Техеран Во извештајот на иранскиот патолог за смртта на Иранката Махса Амини се наведува дека таа не умрела од удари во главата и екстремитетите.Според ...
| | веќе видена | слични

Мајката на 16 годишната тинејџерка, Ника Шакарами која почина минатата недела за време на протестите во Иран ги обвинува властите за нејзината смрт. Како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, ...
сите 200 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 63 | | | веќе видена

Божидар Божиновски ја искористи новата мундијалска победа на пенали на хрватските фудбалери за во објавата на денот на Фејсбук да ја парафразира славната мисла ...
сите 209 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 76 | | | веќе видена

Контроверзиите помеѓу Џердан Шаќири и српските навивачи и новинари продолжија и по вчерашниот пораз на Швајцарија од Португалија со 6:1. Новинар на српски ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иран: Уапсени деветмина странци во врска со протестите против носењето хиџаб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: