Иранскиот претседател го осуди хаосот што се шири со протестите низ земјата


Иранскиот претседател, Ебрахим Раиси, како неприфатлив го оцени хаосот што го шират протестите што ја зафатија земјата по смртта на младата Иранка Махса Амини, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дваесет и двегодишната девојка почина на 16 септември во болница во Техеран, три дена по нејзиното апсење поради „непрописно носење хиџаб“.Сведоци тврдат дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претставниците на Европскиот парламент во денеска усвоената резолуција повикаа да се санкционираат иранските службеници вмешани во убиството на младата Махса ...
| | веќе видена | слични

САД денеска воведоа дополнителни санкции за иранските владини претставници како одговор на смртта на Махса Амини, што предизвика масовни протести во десетици ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Француската актерка Жулиет Бинош отсече прамен од косата во знак на протест поради смртта на Махса Амини, 22 годишна Иранка која падна во кома откако беше ...
| | веќе видена | слични

Познатите француски актерки Жулиет Бинош и Изабел Ипер си ги отсекоа прамените од косата во знак на поддршка за Иранките, кои веќе 20-тина дена протестираат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што најавија синоќа, по 10 часот утрово, возачите од приватните превозници „Слобода превоз“ и „Мак-експрес“ започнаа да ги тргаат автобусите од големите ...
сите 404 | | | веќе видена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги реагира на непрофесионалниот однос на генералниот секретар на градот Скопје Зоран Глигоров, кој за време ...
сите 169 | | | веќе видена

Корупцијата е закана за функционирањето на системот, владеењето на правото, за буџетот, за економскиот развој, за животниот стандард на граѓаните. Сите ...
сите 221 | | | веќе видена

Денешниот државен и верски празник Св. Климент Охридски е безвременски синоним на македонската духовност, писменост и идентитет. Чествувањето на Св. Климент ...
сите 151 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 63 | | | веќе видена

Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија, вели ВМРО-ДПМНЕ. „Нема поголем пораз и признание ...
сите 136 | | | веќе видена

Германија вчера ја разбуди масивна полициска акција. Уапсени се 25 припадници на домашна ултрадесничарска и терористичка организација во рација ширум ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иранскиот претседател го осуди хаосот што се шири со протестите низ земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: