Иранскиот претседател го осуди хаосот што се шири со протестите низ земјата


Иранскиот претседател, Ебрахим Раиси, како неприфатлив го оцени хаосот што го шират протестите што ја зафатија земјата по смртта на младата Иранка Махса Амини, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дваесет и двегодишната девојка почина на 16 септември во болница во Техеран, три дена по нејзиното апсење поради „непрописно носење хиџаб“.Сведоци тврдат дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претставниците на Европскиот парламент во денеска усвоената резолуција повикаа да се санкционираат иранските службеници вмешани во убиството на младата Махса ...
| | веќе видена | слични

САД денеска воведоа дополнителни санкции за иранските владини претставници како одговор на смртта на Махса Амини, што предизвика масовни протести во десетици ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Француската актерка Жулиет Бинош отсече прамен од косата во знак на протест поради смртта на Махса Амини, 22 годишна Иранка која падна во кома откако беше ...
| | веќе видена | слични

Познатите француски актерки Жулиет Бинош и Изабел Ипер си ги отсекоа прамените од косата во знак на поддршка за Иранките, кои веќе 20-тина дена протестираат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Проширувањето на сегашното мнозинство кое што ја подржува владата е со идеја да се купи време од двете партии на власт СДСМ и ДУИ до редовниот термин на ...
сите 664 | | | веќе видена

Вчера во 12.29 часот во СВР Скопје било пријавено дека во 12.15 и во 12.25 часот на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, двајца малолетници од Скопје биле ...
сите 414 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 233 | | | веќе видена

Според безбедносни извори во Берлин, обуката на украинските војници треба да започне денеска. Германската влада, по консултации со САД, во јануари се согласи ...
сите 248 | | | веќе видена

Ковачевски и Пендаровски бидејќи не ги обелоденуваат агентурните мрежи и финансиери на бугарските клубови тие директно работат за нив. Пендаровски не може да ...
сите 101 | | | веќе видена

Tито Петковски од НСДП вели дека Бугарија и Македонија се 100 години зад визиите на херојот Гоце Делчев. Тој е разочаран од односот на Бугарија. „Јас не само ...
сите 212 | | | веќе видена

„Неверојатно е, но германските тенкови „Леопард“ со насликани крстови повторно ни се закануваат“, рече рускиот претседател во Волгоград (поранешен Сталинград), ...
сите 141 | | | веќе видена

Денеска попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. До изутрина на планините снежната ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на потпишувањето на Договорот за надзор и правен трансакциски советник за изградба на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иранскиот претседател го осуди хаосот што се шири со протестите низ земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: