UNWTO: Туризмот во Србија со раст од 73 отсто, Северна Македонија со раст од 24 отсто во туристичкиот промет

Србија, од јануари до јули, забележа убедливо најголем раст на туристичкиот промет меѓу земјите кои известуваат за овој параметар, што покажува дека ...
| | веќе видена | слични

„Отворен Балкан“ е новата реалност која што треба максимално да ја искористиме за развој на туризмот, а за тоа како држава сега ни е потребна нова стратегија ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Бројот на ноќевања во туристичките сместувачки места во ЕУ, регистриран во првата половина на 2022 година, беше 14 отсто под нивото ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на турзимот, земјава се пофали со добри резултати. Кај домашните туристи нема пад, а ночевањата се зголемени за 3%. Се очекува во август да ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на туризмот, министерот за економија Крешник Бектеши, годинава, постхумно му додели признание за животно дело во областа на туризмот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ по повод Светскиот ден на туризмот соопшти дека туризмот во Србија ги урива сите рекорди, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Национална кампања на „Јутуб“ и „Гугл“, брендирање на земјата како дестинација, патно означување на туристичките атракции, надминување на 3,2 милиона ноќевања ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Истакнати членови на Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија се закитија со Признание за животно дело заради оставање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Туризмот во последниве години се соочува со многу предизвици, кои влијаат на развојот на оваа индустрија. Имајќи предвид дека ова се светски кризи, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Градоначалничката Данела Арсовска смета дека треба да има избори за Совет на Град Скопје, но нејзина оставка не е опција. Таа неодамна во дебатна емисија ...
сите 114 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Аргентина, Скалони ги сумираше впечатоците по синоќешниот натпреварот со Австралија (2:1) во осминафиналето на Светското ...
сите 175 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 53 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се огласи директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во скопско Петровец, која беше посочено од министерот за внатрешни работи Оливер ...
сите 164 | | | веќе видена

– Претежно облачното време и понатаму продолжува во Македонија. Повремено ќе има појава и на сончеви периоди а денес и тоа особено во западните предели ќе има ...
сите 208 | | | веќе видена

Фондацијата „Фридрих Еберт“ информира дека во соработка со Амбсадата на Сојузна Република Германија во Македонија, во понеделник, 5 декември 2022 година со ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

UNWTO: Туризмот во Србија со раст од 73 отсто, Северна Македонија со раст од 24 отсто во туристичкиот промет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: