Стопанска комора: Македонскиот туризам сè уште далеку од нивото пред кризата

Сите други земји ги достигнаа бројките од 2019 година во туризмот, а ние сме сè уште далеку од нивото пред кризата. Бележиме пад од 30 отсто кај странските ...
| | веќе видена | слични

„Отворен Балкан“ е новата реалност која што треба максимално да ја искористиме за развој на туризмот, а за тоа како држава сега ни е потребна нова стратегија ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Бројот на ноќевања во туристичките сместувачки места во ЕУ, регистриран во првата половина на 2022 година, беше 14 отсто под нивото ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на турзимот, земјава се пофали со добри резултати. Кај домашните туристи нема пад, а ночевањата се зголемени за 3%. Се очекува во август да ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на туризмот, министерот за економија Крешник Бектеши, годинава, постхумно му додели признание за животно дело во областа на туризмот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ по повод Светскиот ден на туризмот соопшти дека туризмот во Србија ги урива сите рекорди, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Национална кампања на „Јутуб“ и „Гугл“, брендирање на земјата како дестинација, патно означување на туристичките атракции, надминување на 3,2 милиона ноќевања ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Истакнати членови на Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија се закитија со Признание за животно дело заради оставање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Туризмот во последниве години се соочува со многу предизвици, кои влијаат на развојот на оваа индустрија. Имајќи предвид дека ова се светски кризи, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави дека не сака да гледа како Израел балансира меѓу Украина и Русија, пишува „Тајмс оф Израел“. Говорејќи на ...
сите 295 | | | веќе видена

Болницата АџиБадем Систина сподели трогателна приказна за тоа како големиот лекар, проф.д-р Јовица Угриновски, го спаси животот на едно мало момче. Д-р ...
сите 44 | | | веќе видена

Оливер Лукаровски, Зарко Милошевски и Зоран Ангеловски се имињата кои се во трка за шеф на Агенцијата за национална безбедност, на местото на Виктор Димовски, ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанска комора: Македонскиот туризам сè уште далеку од нивото пред кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: