Стопанската комора најави формирање национална асоцијација на тур-оператори и туристички агенции (НАТТА)

Партнер на државата, стручен консултант на членките и советник на крајниот потрошувач, ова ќе биде клучната мисија на националната асоцијација на тур-оператори ...
| | веќе видена | слични

„Отворен Балкан“ е новата реалност која што треба максимално да ја искористиме за развој на туризмот, а за тоа како држава сега ни е потребна нова стратегија ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Бројот на ноќевања во туристичките сместувачки места во ЕУ, регистриран во првата половина на 2022 година, беше 14 отсто под нивото ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на турзимот, земјава се пофали со добри резултати. Кај домашните туристи нема пад, а ночевањата се зголемени за 3%. Се очекува во август да ...
| | веќе видена | слични

На Светскиот ден на туризмот, министерот за економија Крешник Бектеши, годинава, постхумно му додели признание за животно дело во областа на туризмот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ по повод Светскиот ден на туризмот соопшти дека туризмот во Србија ги урива сите рекорди, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Национална кампања на „Јутуб“ и „Гугл“, брендирање на земјата како дестинација, патно означување на туристичките атракции, надминување на 3,2 милиона ноќевања ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Истакнати членови на Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија се закитија со Признание за животно дело заради оставање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Туризмот во последниве години се соочува со многу предизвици, кои влијаат на развојот на оваа индустрија. Имајќи предвид дека ова се светски кризи, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во синоќешното гостување во „360“ говореше за катуелните проблеми со јавниот автобуски превоз во главниот град. ...
сите 468 | | | веќе видена

Денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9-ти декември. Премиерот Димитар Ковачевски испрати јасна порака дека Владата има ...
сите 178 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 62 | | | веќе видена

Катар објави дека потпишал 27-годишен договор со Кина за снабдување на земјата со течен природен гас, велејќи дека тоа е најдолгиот договор некогаш постигнат ...
сите 210 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанската комора најави формирање национална асоцијација на тур-оператори и туристички агенции (НАТТА)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: