Вучиќ: Сакаат да ја исклучат Русија од СБ на ОН, Србија нема да гласа

Претседателот на Србија рече дека е речиси сигурен оти Западот ќе се обиде да ја исклучи Русија од Советот за безбедност на ОН. „Србија нема да гласа за такво ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претставникот на Обединетите Нации (ОН) за Блискиот Исток, Тор Венесланд оцени дека Израел не ја почитува резолуцијата на Советот за безбедност од 2016 година. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со неа, се бара итно запирање на проширувањето на еврејските населби на териториите каде Палестинците сакаат да основаат идна држава.На состанокот на Советот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Ветото мора да се укине, постојаните членки на Советот за безбедност мора да ја исполнат својата одговорност заради мирот и безбедноста, а не да го следат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн од говорницата на Генералното собрание на ОН побара да се укине ветото во Советот за безбедност. – Ветото мора да се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска во Њујорк изјави дека Европа треба да ги отвори границите за Русите кои бегаат од земјата бидејќи се во ...
| | веќе видена | слични

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН – Кина, САД, Франција, Велика Британија и Русија – имаат право на вето.Претседателот на Советот на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 53 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 38 | | | веќе видена

Мароко е eдно од пријатните изненадувања на Светското првенство во Катар, а токму против оваа селекција Македонија би можела да одигра пријателски натпревар. ...
сите 119 | | | веќе видена

Фондацијата „Фридрих Еберт“ информира дека во соработка со Амбсадата на Сојузна Република Германија во Македонија, во понеделник, 5 декември 2022 година со ...
сите 71 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ: Сакаат да ја исклучат Русија од СБ на ОН, Србија нема да гласа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: