Стартува референдумот во украинските региони под контрола на Москва


Почна гласањето за приклучување кон Русија во четирите украински региони кои се под контрола на Москва . Референдумот се одржува во Доњецк, Херсон, Лугањск и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Анектирањето на четирите украински регион од страна на Русија претставува илегален чин, кој не е втемелен во ниту едно правило на меѓународното право, изјави ...
| | веќе видена | слични

Во одговор на прашање на МИА да го коментира отцепувањето на четирите украински региони од Русија, Пендаровски изјави дека се надевам оти ваквата постапка е ...
| | веќе видена | слични

Делумната мобилизација, референдумите во четири украински региони, а потоа и нивно приклучување кон Русија или анексија, се потези од руска страна кои наидоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин вчера потпиша договор за присоединување на четири украински региони кон Русија– За мене не се важни границите и државните ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека одлуката на Москва претставува кршење на воспоставените принципи на меѓународното право и дека не ...
| | веќе видена | слични

Русија со вето во Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа спречи усвојување на американската резолуција со која се осудува руската анексија на четири ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател Бајрам Бегај реагираше на анексијата на украинските територии кон Русија, силно осудувајќи ја „постојаната повреда на територијалниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти ...
сите 425 | | | веќе видена

Ако лидерот на Демократската унија за интеграција ги прифати барањата на т.н. „Огнена група“ за смени на кадрите во извршната власт тоа би значело и признание ...
сите 127 | | | веќе видена

Инфлацијата излезе надвор од контрола и таа според последните пресметки достигна високи 18,7 проценти, а Владата не презема ништо во изминатиот период да се ...
сите 239 | | | веќе видена

Државата прави напори за обезбедување на енергенси за непречено производство на електрична и топлинска енергија за потребите на граѓаните во престојната зима, ...
сите 230 | | | веќе видена

Пет дена со Аферата #Броило… Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада! Оваа фирма добива: 4 исплати од Фонд за Иновации во ...
сите 262 | | | веќе видена

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, рече премиерот Димитар ...
сите 48 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стартува референдумот во украинските региони под контрола на Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: