На демонстрациите во Иран досега 26 жртви според државната телевизија


Демонстрантите низ Иран повторно се судрија со безбедносните сили рано во петокот по смртта на млада жена во полициски притвор, а иранската државна телевизија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фотографијата, која почна да кружи на интернет во средата, прикажува две жени како појадуваат во кафуле кое, како и повеќето кафулиња во Иран, традиционално е ...
| | веќе видена | слични

Многу познати личности и спортисти се санкционирани, меѓу кои и фудбалер кој беше уапсен поради поддршка на протестите преку социјалните мрежи. Поранешниот ...
| | веќе видена | слични

Иранка притворена во злогласен затвор бидејќи јадела во кафуле без хиџаб Александра Спасеска 01.10.2022 / 09:01 Свет Иранската полиција уапси жена откако на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Таа не зборувала отворено за правата на жените, но често споделувала моменти од својот живот на социјалните мрежи.Наџафи (23) не била активист, но сепак го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Девет странци се уапсени во Иран во врска со големите демонстрации против носењето хиџаб во таа земја, соопшти Министерството за разузнавање. Во соопштението ...
| | веќе видена | слични

Хадис Наџафи (23) е убиена на улица додека протестирала против строгите правила за облекување на жените во Иран, пренесува „Скај њуз“ . Ова доаѓа неколку дена ...
| | веќе видена | слични

Група жени во главниот град на Авганистан, Кабул, во четвртокот организираа демонстрации за поддршка на протестите во Иран, пред да бидат насилно растерани од ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот репрезентативец на Иран, Хосеин Махини, е упасен во Иран поради тоа што ги поддржува протестите во земјата и за објавен твит во кој жали за ...
| | веќе видена | слични

Властите во Иран го зголемија притисокот врз јавните личности и новинарите поради бранот протести предизвикани од смртта на Махса Амини, 22-годишна девојка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во интервју за МАКФАКС министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање за енергетската криза истакна дека топлинска енергија ќе има, ...
сите 686 | | | веќе видена

Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти ...
сите 425 | | | веќе видена

Ако лидерот на Демократската унија за интеграција ги прифати барањата на т.н. „Огнена група“ за смени на кадрите во извршната власт тоа би значело и признание ...
сите 127 | | | веќе видена

Државата прави напори за обезбедување на енергенси за непречено производство на електрична и топлинска енергија за потребите на граѓаните во престојната зима, ...
сите 230 | | | веќе видена

Пет дена со Аферата #Броило… Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада! Оваа фирма добива: 4 исплати од Фонд за Иновации во ...
сите 262 | | | веќе видена

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, рече премиерот Димитар ...
сите 48 | | | веќе видена

Компаниите ги бројат деновите до следната среда, кога Владата треба да објави мерки за помош на големиот бизнис за справување со енергетската криза, а со тоа и ...
сите 243 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На демонстрациите во Иран досега 26 жртви според државната телевизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: