„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм


2 копии

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен ...
| | веќе видена | слични

Прес-конференцијата за седмото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ се одржа без струја. Иако новинарските екипи беа во точно време на ...
| | веќе видена | слични

По две години хибридно издание на меѓународниот филмски фестивал Киненова, седмото издание се враќа со филмски премиери во кино салите. Хрватскиот актер Горан ...
| | веќе видена | слични

Осум филмови се во официјална селекција на 7. Интернационален филмски фестивал „Киненова“ посветен на дебитантски филмови. Фестивалот ќе се одржува од 7 до 14 ...
| | веќе видена | слични

Животите на една хикикомори уметница, радио водител со Аспергер синдром, сопственик на видеотека, филозоф од пред гранапче, креативен директор и гинеколог ...
| | веќе видена | слични
3 копии
6 копии

Снимањето на вториот игран филм на Илија Павлов, насловен „Емил, врати се“, почнa во продукција на „Персона филм“ и „Кино Балкан“. Според режисерот, снимањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имено, Русија за прв пат по падот на СССР одлучи да ги бојкотира Оскарите, пренесува The Guardian.„Претставништвото на Руската филмска академија одлучи да не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во интервју за МАКФАКС министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање за енергетската криза истакна дека топлинска енергија ќе има, ...
сите 720 | | | веќе видена

Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти ...
сите 425 | | | веќе видена

Државата прави напори за обезбедување на енергенси за непречено производство на електрична и топлинска енергија за потребите на граѓаните во престојната зима, ...
сите 230 | | | веќе видена

Пет дена со Аферата #Броило… Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада! Оваа фирма добива: 4 исплати од Фонд за Иновации во ...
сите 262 | | | веќе видена

Компаниите ги бројат деновите до следната среда, кога Владата треба да објави мерки за помош на големиот бизнис за справување со енергетската криза, а со тоа и ...
сите 243 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи промена на премабулата на Уставот, истакна лидерот на партијата Христијан Мицкоски. – Под овие околности нема да ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: