Пристапниот процес да не се злоупотребува од страна на ЕУ-членки, апелираат европратеници


Ние сакаме фер процес на пристапни преговори, со фер критериуми во кој нема толкаво влијание на билатералните прашања. Отсега натаму ќе се обидуваме да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, во одговор на пратеничко прашање од македонското Собрание повика на обединување на сите чинители околу ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, укажа дека е во тек скрининг процесот, по почетокот на преговорите со ЕУ и на денешната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скрининг процесот започна. Нашите тимови се во Брисел, каде детално се гледа нашето законодавство преку професионални тимови. Ги повикувам сите општествени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси, вели во интервју за „Макфакс“ ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на последниот објаснувачки состанок од Кластерот „Темели“ за Поглавјето 23, ...
| | веќе видена | слични

Експертизата, препораките и советите кои ги слушнаа македонските работни групи од Европската комисија ќе бидат добар водич во подготовките за билатералниот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот преговарачки тим и јас, како поранешен министер за правда, го знаеме предизвикот кој ќе го имаме во ова поглавје и напредокот во областа владеење ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска во Брисел се одржува објаснувачкиот скрининг состанок за Поглавјето 23 „Правосудство и фундаментални права“, со кој се заокружува објаснувачкиот ...
| | веќе видена | слични

Објаснувачкиот скрининг состанок за Поглавје 23, „Правосудство и фундаментални права“, од Кластерот „Темели“, го одржуваме во вистинско време, бидејќи ќе ни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти ...
сите 425 | | | веќе видена

Ако лидерот на Демократската унија за интеграција ги прифати барањата на т.н. „Огнена група“ за смени на кадрите во извршната власт тоа би значело и признание ...
сите 127 | | | веќе видена

Инфлацијата излезе надвор од контрола и таа според последните пресметки достигна високи 18,7 проценти, а Владата не презема ништо во изминатиот период да се ...
сите 239 | | | веќе видена

Државата прави напори за обезбедување на енергенси за непречено производство на електрична и топлинска енергија за потребите на граѓаните во престојната зима, ...
сите 230 | | | веќе видена

Пет дена со Аферата #Броило… Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада! Оваа фирма добива: 4 исплати од Фонд за Иновации во ...
сите 262 | | | веќе видена

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, рече премиерот Димитар ...
сите 48 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пристапниот процес да не се злоупотребува од страна на ЕУ-членки, апелираат европратеници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: