Македонија увезува ЕДНА ТРЕТИНА од струјата што ја троши и е НАЈЗАВИСНА земја во регионот

Македонија увезува дури една третина од струјата и е најзависна земја од увоз во регионот. Над 90 отсто од струјата во Косово е од јаглен, а целата струја во ...
| | веќе видена | слични

Енергетската криза ги погоди и месната и млечната индустрија. Состојбата со компаниите на ниво на Куманово е алармантна, информира претседателот на Локалниот ...
| | веќе видена | слични
17 копии

– До крајот на ноември цената на лебот, брашното и печивата ќе се зголеми за најмалку 10 проценти, најавуваат мелничарите. Причини за поскапувањето, велат, се ...
| | веќе видена | слични

Во моментот, електроенергетската мрежа во земјава не може да издржи поголеми капацитети од ова што го поставивме ние како капацитет (до 6 киловати за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот, брашното и печивата за најмалку 10 отсто Александра Спасеска 01.10.2022 / 13:15 Македонија До крајот на ноември ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Доколку се донесат измените на Законот за градење кој опозицијата ги блокира во Собранието, граѓаните ќе имаат поголема предвидливост да инвестираат во ...
| | веќе видена | слични

Доцни државната помош за граѓаните и стопанството. Иако најавена за на 28, па и до крајот на месецов, од владата велат дека се уште се анализирало какви и за ...
| | веќе видена | слични

Гигантот за производство на фероникел, Еуроникел Индустри или некогашен Фени ги гаси печките. Високите сметки за струја го принудија на ваков чекор. Од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонски владин тим предводен од премиерот Димитар Ковачевски утре ќе има средба со компанијата за природен гас што ја посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...
сите 753 | | | веќе видена

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има ...
сите 209 | | | веќе видена

Имаме суштинска потреба во цел исток не само во општина Штип да се доизгради клиничката болница која беше започната в 2016 година и за година дена е изградено ...
сите 257 | | | веќе видена

Ме избркаa од мојата политичка партија, изјави Кастриот Реџепи во емисијата „Патот кон“ во Алсат, велејќи дека неговата партија не прифатила да има состанок на ...
сите 229 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Ако лидерот на Демократската унија за интеграција ги прифати барањата на т.н. „Огнена група“ за смени на кадрите во извршната власт тоа би значело и признание ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија увезува ЕДНА ТРЕТИНА од струјата што ја троши и е НАЈЗАВИСНА земја во регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: