Се бара поголема транспарентност од институциите, Владата подготвува нов закон

Како институциите ги трошат јавните парите, кои луѓе ги предводат, кој раководи со надзорните и управните одбори – ова се дел од најчестите прашања поставувани ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Подобра координација меѓу надлежните институции и спортските организации, подобрување на регулативата за спорт, како и интензивирање на активностите кај ...
| | веќе видена | слични

Изборот на новиот министер за локална самоуправа како повод Според мислењата на експертите, Македонија не успева да воспостави најдобар систем при именувањето ...
| | веќе видена | слични

Спроведувањето на Договорот со Бугарија ќе ја чини државата дополнителни финансиски средства Во најава е формирање нови државно-административни институции, ...
| | веќе видена | слични

Коруцпијата е широко распространета во општеството, а сузбивањето е само теоретско. Ова е заклучокот на Институтот за човекови права кој ги следи државните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Борбата против корупцијата во пракса е ретко видлива и таа е само теоретска, сепак свеста на граѓаните во однос на штетните последици од корупцијата е се ...
| | веќе видена | слични

Целосна имплементација на принципот за добро владеење, интегритетот и решително и ефикасно справување со корупцијата се клучни за постигнување на економски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонски владин тим предводен од премиерот Димитар Ковачевски утре ќе има средба со компанијата за природен гас што ја посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...
сите 791 | | | веќе видена

Имаме суштинска потреба во цел исток не само во општина Штип да се доизгради клиничката болница која беше започната в 2016 година и за година дена е изградено ...
сите 377 | | | веќе видена

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има ...
сите 209 | | | веќе видена

Ме избркаa од мојата политичка партија, изјави Кастриот Реџепи во емисијата „Патот кон“ во Алсат, велејќи дека неговата партија не прифатила да има состанок на ...
сите 229 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Околу 15.000 руски војници ќе бидат принудени да се предадат во Украина. Ова го тврди експертот Ед Арнолд. Тој е поранешен офицер на британската армија и НАТО ...
сите 360 | | | веќе видена

Ако лидерот на Демократската унија за интеграција ги прифати барањата на т.н. „Огнена група“ за смени на кадрите во извршната власт тоа би значело и признание ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се бара поголема транспарентност од институциите, Владата подготвува нов закон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: