Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Православните верници денеска, 30-ти септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани меѓу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска православните хрристијани го одбележуваат споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и нивната мајка Софија. Во својот богослужбен циклус, ...
| | веќе видена | слични

Живееја и пострадаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (бидејќи софија на грчки значи мудрост), ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 септември. Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Еве го тајниот трик со ...
| | веќе видена | слични

Православние верници утре, 30 септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според календарот на МПЦ, утре се празнуваат Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. На тој ден именден празнуваат: Софија, Софка, Вера, Верица, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неколку стотини скопски домаќинства утрово се разбудија со топли радијатори. Станува збор за граѓаните од Бутел и Чаир, кои се греат на Топланата Скопје Север, ...
сите 524 | | | веќе видена

Аферата Броило тешка 26 милиони евра ја извади на виделина вистината за соларниот картел составен од Димитар Ковачевски и неговиот кум Горан Паунов. Ковачевски ...
сите 154 | | | веќе видена

Втор ден Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи и за украдените компјутери на кои имало строго доверливи документи. бГолем срам ...
сите 258 | | | веќе видена

Извори од движењето Беса информирале дека во ќе поднесат барање за интерпелација за првиот вицепремиер Артан Груби, како и дека интерпелацијата ќе им биде ...
сите 223 | | | веќе видена

Мерките за поддршка кои прават обид на подолг рок да го ограничат или замрзнат пазарот и цените, или да го контролираат, даваат обично само краткорочни, често ...
сите 186 | | | веќе видена

Член на владеачката коалицијата предводена од СДСМ ја прогласи идната италијанска премиерка Џорџа Мелони за фашистка. Истовремено лидерот на партијата ,,Поен” ...
сите 88 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 107 | | | веќе видена

Горниот дом на рускиот парламент гласаше за одобрување на вклучување на четири окупирани украински региони во Русија, додека Москва продолжува со формална ...
сите 457 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: