Солески со прашањата за нашата (не)грижа за локалитетите - чувари на нашиот континуитет


Солески со своите видувања кон она што значи неолитско живеење, преку играта со светлината и изборот на различните камени основи не препушта да си создадеме ...
| | веќе видена | слични

Во Музејот на вода е поставена информативна табла каде што со скенирање на QR код туристите ќе можат да го погледаат видеото и да се запознаат со подводното ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нуркачите од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид во соработка со Завод и Музеј Охрид успешно го реализира проектот „Културно историски знаменитости во ...
| | веќе видена | слични

Уметникот Емил Солески овој викенд преку изложба, филмска проекција и презентација ќе го претстави својот мултимедијален проект „Керамикум во мермер“. Во рамки ...
| | веќе видена | слични

Музејот на вода во Заливот на коските кај Градиште, најпосетуваниот локалитет во Охрид нема кустос односно лице кое може да пренесе информации и да им ја ...
| | веќе видена | слични

Во Сабота на 24.09 2022 во 11:00 часот, во просторот на Неолитскиот локалитет Заливот на коските, во Охрид ќе се одржи презентација на проектот Керамикум во ...
| | веќе видена | слични

19 артефакти од македонските музеи ќе бидат дел од изложбата „Првите кралеви на Европа“ која до 2024 година ќе биде на турнеја низ Северна Америка. Оваа досега ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на десничарската Напред Италија и поранешен италијански премиер Силвио Берлускони, кој е дел од десничарската коалиција која победи на вчерашните ...
сите 144 | | | веќе видена

Собраниската комисија за одбрана и безбедност денеска петти ден ќе расправа за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на целата територија на ...
сите 317 | | | веќе видена

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР за три дена беше над 76 отсто, а во регионот Херсон и Запорожје – повеќе од 48 отсто, изјави Александар Холодов, ...
сите 245 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Изгоре ресторанот „Камин Кама“ сопственост на водителот на ТВ Сител Трајче Толевски. Пожарот се случил вчера утрото, а ресторанот се наоѓа пред мостот во ...
сите 91 | | | веќе видена

Кремљ денеска призна дека биле направени „грешки“ при мобилизацијата на стотици илјади резервисти за борба во Украина, нагласувајќи дека во оваа фаза „не е ...
сите 222 | | | веќе видена

Артан Груби главен внатрепартиски проблем на ДУИ. Повторно видни членови, посебно од скопското крило на интегративците гласно проговореа против првиот ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Солески со прашањата за нашата (не)грижа за локалитетите - чувари на нашиот континуитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: