ПРВИ НА УДАР НА ПУТИНОВАТА МОБИЛИЗАЦИЈА - ЕТНИЧКИТЕ МАЛЦИНСТВА ВО РУСИЈА: Најмногу војници од Сибир и Чеченија


Снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат огромни линии за мобилизација во сибирската провинција Јакутија, како и во Чеченија. Рускиот претседател ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска, пренесуваат агенциите. Голем број Руси, според објавените видеа на социјалните мрежи, ги оставаат ...
| | веќе видена | слични

Во Русија поради мобилизацијата продолжуваат протестите, а секојдневно се објавуваат видеа на кои се гледа хаосот што настанал.Антон Герашченко, советник на ...
| | веќе видена | слични

Хаосот од мобилизацијата на Путин се чини допрва доаѓа, особено во помалите руски градови. Млад човек идентификуван како Зина Руслан (25) упаднал во регрутниот ...
| | веќе видена | слични

Институт за војна: Кремљ „нагази“ со мобилизацијата, Русите ги увидуваат грешките Александра Спасеска 27.09.2022 / 10:10 Свет Во својата анализа, Американскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од 20 објекти на државните и локалните власти, како и центри за мобилизација, се запалени во подметнати пожари изминатите денови во Русија, во знак на ...
| | веќе видена | слични

Новинарите Владимир Соловјов и Маргарита Симонјан, кои до неодамна важеа за едни од најгласните поддржувачи на политиката на Владимир Путин, сега го ...
| | веќе видена | слични

Расте отпорот кон мобилизацијата во Русија, запалени 20 канцеларии за регрутирање Александра Спасеска 26.09.2022 / 16:07 Свет Алекс Роси, дописник за Sky News ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Економско енергетскиот совет на Владата, на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за ...
сите 476 | | | веќе видена

Италијанската крајнодесничарска партија „Италијански браќа“, на чело со Џорџа Мелони, на последните избори во Италија освои 26 отсто од гласовите, а нејзината ...
сите 164 | | | веќе видена

Во понеделникот и вторникот, европските безбедносни претставници забележале бродови на руската морнарица во близина на местото на истекување на гас на ...
сите 257 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 74 | | | веќе видена

Скандалозна е објавата на општинската организација на СДС во Арачиново со која ги повикуваат да се јават во партиската организација жителите кои сакаат да се ...
сите 80 | | | веќе видена

Првиот човек на руската Дума, Вјачеслав Володин, на каналот Телеграм напиша дека Русите не треба да бегаат од земјата во обид да ја избегнат мобилизацијата и ...
сите 390 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРВИ НА УДАР НА ПУТИНОВАТА МОБИЛИЗАЦИЈА - ЕТНИЧКИТЕ МАЛЦИНСТВА ВО РУСИЈА: Најмногу војници од Сибир и Чеченија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: