„Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици“


5 копии

Според резултатите од анкетата на „Конрад Аденауер“, Стево Пендаровски е најлошиот претседател на државата од нејзиното осамостојување до сега! Оценката малку ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација има добиено тринаесет претставки од страна на бугарски здруженија и граѓани. Игор Јадровски од Комисијата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Длабоко сум убеден дека соработката и заедничките акции на сите чинители во општеството се клучни во борбата против дискриминирачките содржини во интернет ...
| | веќе видена | слични

Политичарите се поизложени на навреди и омраза- од независноста на земјава, немало ваков период каде е толку продлабочен говорот на омраза кон политичката ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Игор Јадровски од Комисијата за спречување и заштита од дискриминација вели дека најчесто се однесуваат на говор на омраза по социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

Навреди, клетви, вулгарности и дискриминација по различна основа, вклучително и политичка, се уште еден индикатор за длабоката поделба во општеството. Говорот ...
| | веќе видена | слични

„Во нашите домови, на работното место, во јавноста и на социјалните медиуми мораме да ја вратиме пристојноста во комуницирањето и да ја мериме тежината на ...
| | веќе видена | слични

Клучно е, сите оние кои се кријат зад удобноста на тастатурата да бидат свесни за одговорноста на напишаното или кажаното, порача шефот на државата Пендаровски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на десничарската Напред Италија и поранешен италијански премиер Силвио Берлускони, кој е дел од десничарската коалиција која победи на вчерашните ...
сите 154 | | | веќе видена

БЕГ се закани дека нема да испорачува топлинска енергија, додека вицепремиерот Битиќи категоричен БЕГ мора да испорачува топлинска енергија додека не се ...
сите 302 | | | веќе видена

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР за три дена беше над 76 отсто, а во регионот Херсон и Запорожје – повеќе од 48 отсто, изјави Александар Холодов, ...
сите 245 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Изгоре ресторанот „Камин Кама“ сопственост на водителот на ТВ Сител Трајче Толевски. Пожарот се случил вчера утрото, а ресторанот се наоѓа пред мостот во ...
сите 91 | | | веќе видена

Кремљ денеска призна дека биле направени „грешки“ при мобилизацијата на стотици илјади резервисти за борба во Украина, нагласувајќи дека во оваа фаза „не е ...
сите 222 | | | веќе видена

Артан Груби главен внатрепартиски проблем на ДУИ. Повторно видни членови, посебно од скопското крило на интегративците гласно проговореа против првиот ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: