Иако не е обележан со црвени букви на денешниот празник една работа мора да направите без да се двоумите

Денес е празникот на светите Јоаким и Ана, ден посветен на родителите на Дева Марија. Иако празникот не е обележан со црвени букви, луѓето ги почитуваат овие ...
| | веќе видена | слични

Крстовден е голем празник кој го прославуваат православните верници, денот кога е пронајден Чесниот крст и денот кога е вратен од Персија во Ерусалим. Порано, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Православните верници денеска го одбележуваат Крстовден – празник на Чесниот Господов крст. Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По страдањата и распнувањето на Спасителот крстот станува жртвен знак на спасението и откуп на гревот. Крстот отелотворува жртвенa љубов, победата над злото, ...
| | веќе видена | слични

Денеска е 14 септември (по стар стил) и се слави Крстовден, а именден слават: Крсте, Крста, Ставре, Ставра... На овој ден се празнуваат два настани поврзани со ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 септември. Денеска е Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден (пост). Денешниов празник е органски ...
| | веќе видена | слични

Утре е Крстовден, како што е познат меѓу народот празникот Воздвижение на чесниот крст. Овој сведен се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти ...
сите 425 | | | веќе видена

Ако лидерот на Демократската унија за интеграција ги прифати барањата на т.н. „Огнена група“ за смени на кадрите во извршната власт тоа би значело и признание ...
сите 127 | | | веќе видена

Инфлацијата излезе надвор од контрола и таа според последните пресметки достигна високи 18,7 проценти, а Владата не презема ништо во изминатиот период да се ...
сите 239 | | | веќе видена

Државата прави напори за обезбедување на енергенси за непречено производство на електрична и топлинска енергија за потребите на граѓаните во престојната зима, ...
сите 230 | | | веќе видена

Пет дена со Аферата #Броило… Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада! Оваа фирма добива: 4 исплати од Фонд за Иновации во ...
сите 262 | | | веќе видена

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, рече премиерот Димитар ...
сите 48 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иако не е обележан со црвени букви на денешниот празник една работа мора да направите без да се двоумите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: