Православните христијани денеска го слават раѓањето на Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Утре, на последниот ден од септември, православните христијани ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Четирите светици уживаат ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 27. септември 2022 (ИНПРЕС) – По повод празникот Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија православните верници од Охрид во петок од 13:00 часот, ...
| | веќе видена | слични

Крстовден е голем празник кој го прославуваат православните верници, денот кога е пронајден Чесниот крст и денот кога е вратен од Персија во Ерусалим. Порано, ...
| | веќе видена | слични

Православните верници денеска го одбележуваат Крстовден – празник на Чесниот Господов крст. Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Неколку илјади скопски домаќинства утрово се разбудија со топли радијатори. Станува збор за граѓаните од Бутел и Чаир, кои се греат на Топланата Скопје Север, ...
сите 339 | | | веќе видена

Маја Кадиевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во „24 Анализа“ кажа дека била прифатена поканата за утрешната средба со премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски. ...
сите 544 | | | веќе видена

Работиме на слободен пазар како приватни компании по сите законски прописи и по највисоки етички стандарди и не користиме никакви посебни услови надвор од оние ...
сите 143 | | | веќе видена

Член на владеачката коалицијата предводена од СДСМ ја прогласи идната италијанска премиерка Џорџа Мелони за фашистка. Истовремено лидерот на партијата ,,Поен” ...
сите 111 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Од почетокот на месецов потрошувачите на електрична енергија на слободниот пазар кои немаат договор со трговец, условнмо кажано, ќе плаќаат помали сметки за ...
сите 205 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Православните христијани денеска го слават раѓањето на Рождество на Пресвета Богородица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: