Левица: Со новиот Закон за буџети, Владата го озакони должничкото ропство

Со усвоените фискални правила, власта постави енормно висока граница на јавен долг, односно долгот на општа влада се дефинира на 60% од БДП и 15% гарантиран ...
| | веќе видена | слични

Во „срцето“ на енергетската криза економијата расте со брзо темпо, речиси двојно повеќе од европскиот просек, проценката е ревидирана на 5,3 проценти за 2022 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за финансии на Србија Синиша Мали денеска реагираше на написите во опозициските медиуми во кои се наведува дека Србија забрзано презема дополнителни ...
| | веќе видена | слични

Деновиве владата на СДС и ДУИ го усвои новиот Закон за буџети, со кој државата дополнително се втурнува во должничко ропство. Со усвоените фискални правила, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонски владин тим предводен од премиерот Димитар Ковачевски утре ќе има средба со компанијата за природен гас што ја посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...
сите 778 | | | веќе видена

Имаме суштинска потреба во цел исток не само во општина Штип да се доизгради клиничката болница која беше започната в 2016 година и за година дена е изградено ...
сите 353 | | | веќе видена

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има ...
сите 209 | | | веќе видена

Ме избркаa од мојата политичка партија, изјави Кастриот Реџепи во емисијата „Патот кон“ во Алсат, велејќи дека неговата партија не прифатила да има состанок на ...
сите 281 | | | веќе видена

По повод најавеното отворање на новото здружение на граѓани во Охрид, како и јавните повици за изразување протест против него, Министерството за надворешни ...
сите 135 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Левица: Со новиот Закон за буџети, Владата го озакони должничкото ропство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: