Челзи - Наполи 4:1

Шанса да се надигрува со најскапиот фудбалер на денешницата Кристијано Роналдо, доби репрезентативецот на Македонија, Иван Тричковски Во 1/4-финалето на Лигата на шампиони најголемо внимание привлекува пресметката меѓу гигантите Милан и Барселона, но уште позначајна е што му е исполнета желбата на претседателот на УЕФА, Мишел Платини, кој пред неколку недели изјави дека сака во годинашното финале да се сретнат лутите ривали од Примера, Реал (М) и Барса. Внимание, но не толку големо, како што првиот дуел на "Сан Сиро", а потоа и на "Ноу Камп", предизвикуваат и останатите четвртфинални дуели: АПОЕЛ - Реал (М), Марсеј - Баерн (М) и Бенфика - Челзи. Прите натпревари се играат на 27/28 март, а реваншот е на 3/4 април. - Веќе игравме во групната фаза. Милан го има тоа што е потребно за да ни го загорчи животот. Сите ја знаеме нивната историја, какви фудбалери играат за Милан и колкав е притисокот кога се игра на "Сан Сиро". Двата тима негуваат офанзивен стил на игра. Очекувам вистински спектакл, изјави спортскиот ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Милан, Масимилиано Алегри не жали што неговиот тим ќе игра со носителот на трофејот во Лигата на Шампионите, Барселона уште во четвртфиналето. Судирот помеѓу двата тима е најинтересен од оваа фаза на турнирот. Тимовите веќе играа во една од групите и по одиграните 2:2 во Шпанија, каталонците победија со 3:2 во Милано. "Навистина го добивме најтешкиот противник, но тоа не ме плаши. По последните натпревари оваа есен, има големо подобрување во играта на нашиот тим. Во овие мечеви Милан ќе покаже за што е способен. Погледнете од позитивната страна, ако ја победиме Барса, поблиску сме до финалето. Тоа е најтешкиот противник и по него патот кон титулата ќе биде отворен", коментира Алегри. Првиот дуел ќе биде на Сан Сиро на 27 или 28 март. Победникот од средбата ќе игра во полуфиналето со Челзи или Бенфика.
| | веќе видена | слични

Нион, 16 март - УЕФА ги извлече двојките за четврт-финалето во фудбалската Лига на шампиони, а дерби на оваа фаза ќе биде дуелот на великаните Милан и Барселона, кои по вторпат сезонава ќе излезат на мегдан, откако се сретнаа во групната фаза. Големото дерби на европскиот фудбал меѓу бранителот на трофејот и седумкратниот шампион прво ќе се игра во Милано, каде во групната фаза Барселона беше подобра со 3 - 2, а реваншот ќе биде на Камп Ноу. Не се исполни желбата на тренерот на Барса, Јосеп Гвардиола, кој пред ждрепката посакуваше единствено да го избегне Милан. Против подобриот од Барселона и Милан, во полуфиналето ќе игра победникот од дуелот Бенфика и Челзи, во кој во редовите на единствениот преостанат англиски претставник, на поранешниот клуб ќе му се спротивстават Рамирес и Давид Луиз. Реал Мадрид го доби на веројатно најлесниот противник, изненадувањето на сезоната Апоел на Иван Тричковски, а со победникот од овој дуел во полуфиналето ќе играат Баерн Минхен или Олимпик Марсеј. Многумина сметаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола не е задоволен од ждрепката, бидејќи сакаше да го избегне Милан во оваа фаза од Лигата на шампиони. Барселона и Милан ќе се сретнат во ’дуелот на смртта’ во четвртфиналето од Лигата на шампиони, а самиот Гвардиола уште пред ждрепката истакна дека сака да ги одбегне ’росонерите’. „Против Милан ќе ни биде многу тешко. Ќе ни биде неопходна поддршка од трибините. Имаат искусни играчи, лесно создаваат шанси и имаат одлична одбрана“, изјави Гвардиола. „Меѓутоа, ако мислиме да ја освоиме Лигата на шампиони, мора да ги победиме најдобрите тимови. Милан е сигурно еден од најдобрите“, заклучи каталонскиот стратег. Првиот натпревар помеѓу гигантите ќе се одигра на 28-ми март на „Сан Сиро“, а реваншот е на 3-ти април на „Камп Ноу“.
| | веќе видена | слични

Шпанските медиуми како да ги прескокнаа Милан и АПОЕЛ Никозија на Иван Тричковски, противниците на Барселона и на Реал Мадрид во 1/4-финалето од Лигата на шампионите и почнаа да се бават со можното сценарио за „Ел Класико“ финале на Алијанц арена во Минхен на 19 мај. Доколку се оствари таквата прогноза, тоа би било конечна пресметка меѓу Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола за освојување на фудбалскиот примат во Европа. - Реал Мадрид и Барселона имаа среќа во жрепката бидејќи меѓусебно не можат да се сретнат до финалето. Барса има нешто потешка задача од Реал, но ако се тече според планираното, Каталонците во полуфиналето ќе се соочат со победникот од дуелот Бенфика – Челзи – се вели во прогнозите на „Ас.ком“. Насловот на Марка по жрепката во Нион гласи: „Ел Класико во финалето во Минхен!“. „Реал Мадрид во полуфиналето би се соочил со Марсеј или Баерн, а Барса на подобриот меѓу Челзи и Бенфика. Сонот за Ел Класико во финалето на Лигата на шампионите е реален! – смета Марка. Малку поумерен е „Мундо Депортиво“, кој ...
| | веќе видена | слични

Елитниот европски фудбал е пред уште едно големо дерби. Денешната ждрепка во седиштетот на УЕФА во Нион сакаше во четвртфиналето на Лигата на шампионите да се сретнат Милан и Барселона. Овој двомеч дефинитивно е најголемото дерби, најмногу бидејќи Реал Мадрид доби џек-пот во името на АПОЕЛ, додека Челзи ќе одмери со Бенфика, а Баерн Минхен со Олимпик Марсеј. Еве наша кратка анализа на четвртфиналните парови, кои првата битка ќе ја бијат на 27 и 28 март. 1. Милан - Барселона Овие два тима сезонава во елитното натпреварување играа во истата група Х. Барселона излезе како вкупен победник со победа и реми. На отворањето од Лигата на шампионите Милан успеа да извлече реми (2-2) на „Камп Ноу“ со гол во последната минута на Тијаго Силва. На „Сан Сиро“ славеше Барселона со 3-2 во еден од најдобрите и највозбудливите натпревари оваа година во Лигата на шампионите. Имињата на фудбалерите во двата тима јасно кажуваат дека не очекува одличен и возбудлив фудбал, а не ни може да биде поинаку кога на ист терен ќе ...
| | веќе видена | слични

По денешната ждрепка во Нион, се отвара можност за ’Ел Класико’ во финалето од Лигата на Шампионите. Сепак, Пеп Гвардиола не сака да гледа подалеку од пресметката со Милан во четврт-финалето. Тренерот на Барселона рече: “Се среќаваме со Милан, еден од најдобрите тимови во историјата, моментален лидер во Серија А". “Тие имаат неколку фантастични фудбалери. Дуелот ќе биде комплициран но и убав.” “Ние сме актуелниот шампион на Европа, и доколку сакаме да го одбраниме трофејот ќе треба да ги победиме најдобрите.” Пеп исто така истакна дека фановите ќе треба да им дадат голема поддршка на своите миленици на реванш-средбата што ќе се одигра на Камп Ноу. “Ќе ни биде потребна помошта од сите фанови. Милан е многу силен противник, кој може да ни создаде големи проблеми.” Запрашан за можно финале Барса-Реал во финалето од Лигата на Шампионите, Пеп рече: “Нема потреба сега да говориме на оваа тема.” “Не размислувам за хипотетичко полу-финале и дуел со Бенфика или Челзи, а истото важи и за финалето. Мојот фокус е само ...
| | веќе видена | слични

Барселона – Милан е дербито на ? финалето во Лигата на шампиони. И покрај желбите и на двата клуба нивниот дуел да се пролонгира на што подолго денешната жрепка во Нион одлучи двата клуба да се сретнат во борбата за полуфиналето. Вториот претставник од Шпанија, Реал Мадрид доби далеку полесен противник, АПОЕЛ и македонскиот репрезентативец, Иван Тричковски. Бенфика на првата средба ќе го пречека Челзи и Олимпик Марсеј игра со Баерн Минхен. Во полуфиналето ќе вкрстат победниците од средбите, Марсеј-Баерн и АПОЕЛ – Реал како и Бенфика – Челзи со подобриот од дуелот Милан – Барселона што отвора пат за ново Ел Класико овојпат во финалето од најквалитетното фудбалско натпреварување во Европа. Попладнево беа одредени и двојките од ? финалето во Лигата на Европа, Аз Алкмар се среќава со Валенсија, Шалке со Атлетик Билбао, Спортинг со Металист и Атлетико Мадрид – Хановер. Во полуфиналето ќе се сретнат победниците од дуелите Атлетико Мадрид – Хановер и Аз Алкмар-Валенсија, и во второто полуфинале подобрите од ...
| | веќе видена | слични

По втор пат сезонава ,Барселона и Милан ќе бијат битка во ЛШ.Ждерпката ги одреди гигантите од Шпанија и Италија да се сретнат и во елиминационата фаза.Претходно во групата,на Камп Ноу, реми од 2-2.На Сан Сиро Барселона беше подобра со 3-2.Најголемото изненадување сезонава,кипарски Апоел ќе игра со најтрофејниот европски клуб,Реал Мадрид.Баерн Минхен го очекува двомеч со Марсеј,Челзи со Бенфика.Милан,Бенфика,Апоел и Марсеј се домаќини на првите четвртфинални натпревари закажани за 27 и 28 март.Реваншите ќе се играат на 3 и на 4 април.Подобриот од пресметката Милан-Барселона, во полуфиналето вкрстува со победникот од двомечот Бенфика-Челзи.Реал Мадрид или Апоел во полуфиналето ќе заиграат со победникот од француско-германскиот судир помеѓу Марсеј и Баерн.Финалето е закажано за 19 мај,а ќе се игра на Алијанц Арена во Минхен. Во Нион,денеска беа одредени и двојките за четврфиналето на Лига Европа. Аз Алкмар-Валенсија Шалке-Атлетик Б. Спортинг-Металист Атлетико М.-Хановер 29 мај е терминот за првиот круг од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на советот за општи работи (ГАК) кој ќе се одржи на 19-ти ...
сите 983 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена

Тоа што Мицкоски не прифати избори во декември кажува дека се плаши од граѓаните, знае дека го чека нов пораз. Јасно е дека СДСМ и коалицијата што ја предводи ...
сите 198 | | | веќе видена

Неколку стотици приврзаници на независноста на Каталонија синоќа повторно, по седми пат, протестираа на улиците на Барселона поради неодамнешната пресуда на ...
сите 407 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Челзи - Наполи 4:1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: