Погледнете како се случила несреќата во Швајцарија во која загинаа 22 деца

ВИДЕО: Погледнете како се случила несреќата во Швајцарија во која загинаа 22 деца Анимација на несреќата во Швајцарија во која загинале 28 лица од кои 22 деца. Уште 24 деца се повредени
| | веќе видена | слични
10 копии

Брисел - Во Белгија вчера беше прогласен Ден на национална жалост во помен на загинатите 22 деца и шестмина возрасни од несреќата во патничкиот автобус во швајцарскиот кањон Вале што се случи во вторникот навечер. Во несреќата беа повредени 24 деца, од кои три се' уште се борат за живот. Сите деца се на возраст од 12 години. Децата заедно со своите наставници се враќаа од скијање од познатиот центар на швајцарските Алпи. Точно во 11 часот по локално време им се оддаде почит со едноминутно молчење. Автобусите, метрото и трамваите застанаа на најблиската станица, каде што една минута ги исклучија своите мотори. Камбаните на црквите во цела земја почнаа да бијат во 11,01 часот, во траење од неколку минути. Националните знамиња во Белгија и во Холандија до недела ќе бидат спуштени на половина копје. „Ова е црн ден за Белгија“, изјави премиерот Емилио ди Рупо. Сепак, загубата на семејствата и на заедниците е лична и ненадоместлива. Граѓаните на Ломел велат дека нивниот живот по ова трагедија повеќе нема да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Семејствата на жртвите од несреќата на белгискиот патнички автобус во Швајцарија од осигурителната компанија ќе добијат обештетување од минимум 220.000 евра (за настрадан или загинат), соопшти медиумската група Ер Те Ел. Осигурителното друштво ќе ја процени сумата врз основа на податоци од истрагата и ќе даде предлози до семејствата. Со осигурувањето се покриваат и материјални и морални штети, лекување и погребите. Во случај роднините да не се согласат со предлозите за сумата, ќе следат преговори. Во случај и тие да завршат без успех, висината на обештетувањето ќа је проценува судот. Првите семејства, кои патуваа до Швајцарија за да ги земат своите деца или за да ги распознааат нивните тела, пристигнаа во Брисел. Подоцна, во текот на денот, се очекува во Белгија да се вратат првите воени транспортни авиони со телата на некои од загинатите. Од 24-те деца, кои ја преживеаја несреќата, две се подложени на тешки операции на лицето, а најтешко повреденото дете е во кома со скршен грб и парализирани нозе, ...
| | веќе видена | слични

По автобуската несреќа во Швајцарија во која загинаа 28 лица, главно деца од Белгија, во оваа земја утрешниот ден е прогласен за ден на национална жалост. Истрагата за незгодата продолжува. По тешката сообраќајна несреќа на белгискиот автобус полн со ученици во Швајцарија, во Белгија утре ќе биде официјален ден на жалост . Точно во 11 часот во целата земја со минута молчење треба да им биде оддадена почит на 28 лица кои загинаа во катастрофалната незгода, најави денеска владата на премиерот Елио де Рупо. Тоа особено ќе важи за училиштата и другите јавни институции. Покрај тоа знамињата ширум земјата утре и во сабота ќе бидат поставени на половина копје. Швајцарската полиција пак се обидува да ги утврди причините за несреќата. Истрагата во моментов се концентрира на три можни хипотези, можен технички дефект, здравствен проблем на шоферот или човечка грешка. Следно е да се изврши аутопсија на возачот. Патничкиот автобус превезуваше ученици од две училишта Белгија кои се враќале дома по зимскиот ...
| | веќе видена | слични

Возачот на белгискиот автобус, кој во вторникот вечер удри во ѕид во тунел во Швајцарија, при што настрадаа 22 деца и шест возрасни лица, можеби имал срцев удар и ја предизвикал трагедијата, пишува „Телеграф“ Белгиските медиуми завчера пренесоа изјави од иследници дека причина за несреќата најверојатно е преголемата брзина со која се движел автобусот, но швајцарското обвинителство ги отфрли ваквите наводи, велејќи дека возилото во тунелот се движело со брзина помала од максимално дозволената од 100 километри на час. Обвинителот Оливие Елсиг изјави дека нема индикации дека автобусот се движел пребрзо и дека се испитува можноста возачот да починал од срцев удар. - Автобусот не се движел пребрзо. Се разгледуваат три хипотези. Првата е технички проблем, втората е здравствената состојба на возачот и третата е човечка грешка - изјави Елсиг. Тој нагласи дека автобусот бил речиси нов, дека децата носеле безбедносни појаси, дека во несреќата не биле вклучени и други возила и дека патот бил сув и во добра состојба. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осигурителното друштво ќе ја процени сумата врз основа на податоци од истрагата и ќе даде предлози до семејствата. Семејствата на жртвите од несреќата на белгискиот патнички автобус во Швајцарија од осигурителната компанија ќе добијат обештетување од минимум 220.000 евра. Отштетата се однесува за настрадан или загинат во сообраќајката, а осигурителното друштво ќе ја процени сумата врз основа на податоци од истрагата и ќе даде предлози до семејствата. Со осигурувањето се покриваат и материјални и морални штети, лекување и погребите. Во случај роднините да не се согласат со предлозите за сумата, ќе следат преговори. Во случај и тие да завршат без успех, висината на обештетувањето ќа је проценува судот. Првите семејства, кои патуваа до Швајцарија за да ги земат своите деца или за да ги распознааат нивните тела, пристигнаа во Брисел. Подоцна, во текот на денот, се очекува во Белгија да се вратат првите воени транспортни авиони со телата на некои од загинатите. Од 24-те деца, кои ја преживеаја несреќата, две ...
| | веќе видена | слични

Родителите на 22 деца од Белгија и Холандија, на возраст од десет до 12 години, кои враќајќи се од зимување, загинаа во сообраќајна несреќа во Швајцарија, започнаа со идентификација на телата на своите деца. Меѓутоа телата биле унаказени до таа мера што многу од нивните мајки не успеале да ги препознаат. Патолозите, барем малку да ги заштитат родителите од големите трауми, наложиле утврдувањето на идентитетот да се одвива во три фази. На мајките и татковците најпрво им се покажуваат личните работи на децата кои може да ги препознаат, а кои во моментот на несреќата малолетниците ги имале на себе. Потоа на увид им се давале фотографии на настрадните деца, а дури на крајот следела мачната идентификација на телата. На родителите им е дозволено во било која фаза да го прекинат овој болен процес. Инспекторите и патолозите се одлучиле на ваков начин да се одвива идентификацијата за да се спречат евентуални грешки бидејќи од искуство знаат дека родителите во вакви моменти не сакаат да си признаат ...
| | веќе видена | слични

Белгија прогласи Ден на жалост поради смртта на 28 лица, меѓу кои 22 деца, во стравичната сообраќајна несреќа во вторникот вечерта во Швајцарија. „Цела држава плаче по своите деца“, рече премиерот Елио ди Рупо во обраќање пред парламентот, прогласувајќи го денешниот ден за Ден на жалост. Едноминутно молчење денеска ќе биде одржано во училиштата и во јавните институции во 11 часот по средноевропско време, со знамињата спуштени на половина копје, соопшти белгиската влада. Во училиштата во кое оделе децата родителите оставале цвеќиња, играчки, слики и свеќи, а во нив има поставено Книги на жалост во кои се нашле илјадници потписи. Седум Холанѓани и 21 Белгиец загинаа кога автобусот, со кој се враќаа од скијање од Швајцарија, удри во ѕид во тунел во вторникот навечер. Во автобусот се наоѓаа деца на возраст од 11 и 12 години од две католички училишта во Фландрија. Во несреќата се повредени уште 24 деца, меѓу кои три потешко.
| | веќе видена | слични

Четири девојчиња, четири најдобри другарки. На фотографиите се толку среќни. Толку безгрижни. Фотографиите се толку прекрасни и во исто време толку застрашувачки. Девојчињата седеле сите заедно во предниот дел на автобусот. Не преживеале. “Чекав и се надевав дека некој ќе ми каже дека се работи за некоја ужасна грешка! Дека ќе ми јави дека мојата Ема е жива”, изјавил Јохан Молеманс таткото на Ема, која загина во трагичната автобуска несреќа. Таа и нејзините три другарки беа неразделни, се` правеа заедно. Ема беше толку среќна кога дозна дека ќе оди со нив на скијање. Тоа и беше првпат, плачејќи опишал тој на новинарите. Во Белгија денска е Ден на жалост. Телата на загинатите ќе бидат пренесени со воени авиони од Швајцарија во Белгија. Во 11 часот во цела земја ќе биде одржано 1 минутно молчење: ќе запре се` и целиот сообраќај – од автобускиот до железничкиот. Според најнови информации на медиумите, досега се идентифицирани 19 тела. Истрагата и понатаму трае, причината за несреќата сеуште не е позната. Едно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погледнете како се случила несреќата во Швајцарија во која загинаа 22 деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: