На Пајажина и е пресудено

Рамковски со најблиските соработници останува во притвор до правосилноста на пресудата, неколкумина ќе бидат во куќен притвор, а покрај затворските казни дел од обвинетите треба да платат милионски суми на фирми на кои им должеле пари како и данок на државата Тринаесет години затвор за Велија Рамковски е казната која вчера му ја изрече Судскиот совет со кој претседаваше судијката Павлина Христова и со тоа заврши едно од најголемите судења за организиран криминал во поновата историја на Македонија. Покрај Рамковски затворски казни добија уште шеснаесет обвинети, еден беше осуден на условна затворска казна додека тројца беа ослободени од обвинението. Изрекувањето на пресудата, во големата судница во Кривичниот суд која беше претесна за сите обвинети, нивните најблиски и претставниците на медиумите, мина без инциденти. Велија Рамковски беше прогласен за виновен по четирите точки од обвинителниот акт, злосторничко здружување, перење пари, затајување данок и злоупотреба на службената положба и овластувања и ...
| | веќе видена | слични

„Уште пред да се отвори судскиот процес слушнавме муабети дека „ќе го уништат Велија до просјачки стап“. И ете тоа се случи. А сите знаеме зошто - оти се чувствуваа загрозени од него. Велија знаеше каде нè води оваа власт“. Ова во разговор за „Утрински весник“, непосредно по пресудата за Велија Рамковски го изјави неговата сопруга, Мазес Рамковска, која ја слушна пресудата и за својата ќерка, синот, братот и деверот. Како што „Утрински“ ја пренесува атмосферата во куќата на Рамковски, таму се собрани сите, а Мазес се грижи за трите деца на нејзината ќерка Емел, која веќе година и три месеци е во притвор во затворот „Скопје“. Рамковска вели дека најстариот внук има 18 години, помалата внука осум, додека најмалото дете само четири години и на него ѝ е најтешко да му се објасни каде е неговата мајка. - Не очекуваме повеќе ништо. Тоа што се случи вчера беше страшно. Како што и Велија кажа во судот, тој беше осуден одамна. Ова беше едно сценарио, театар. Обвинението како што беше поднесено, така беше префрлено ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на сопственикот на А1, Мазес Рамковска, еден ден по пресудата зборува за проблемите низ кои поминува нејзиното семејство „Уште пред да се отвори судскиот процес слушнавме муабети дека ’ќе го уништат Велија до просјачки стап’. И ете тоа се случи. А сите знаеме зошто - оти се чувствуваа загорозени од него. Велија знаеше каде не' води оваа власт“. Со овие зборови Мазес Рамковска, сопруга на сопственикот на поранешната телевизија „А1“, Велија Рамковски, ја дочека пресудата за нејзиниот сопруг, ќерката, синот, нејзиниот брат и деверот. Еден ден по пресудата таа делува на моменти потиштено, за веќе следниот миг нејзиниот глас да добие смирена нота, со доза на борбеност и не помирување со ситуацијата. Во семејната куќа на Рамковски во скопско Нерези се собрани сите. Мазес која по притворањето на сопругот ја презеде улогата на најцврста во фамилијата се грижи за трите деца на нејзината ќерка Емел, која веќе година и пол е во притвор во затворот „Скопје“. Најстариот внук има 18 години, помалата внука ...
| | веќе видена | слични

Казните затвор за осудените во судскиот процес „Пајажина“ се очекувани, а донесени се врз основа на конструкции и селектирање на доказите изнесени во постапката, изјавија некои од адвокатите на 23 осудени во случајот „Пајажина“ Осуден е за четири кривични дела, а доби единствена казна од 13 години затвор: Велија Рамковски Најголема казна, затвор од 13 години, доби сопственикот на поранешната телевизија А1, Велија Рамковски. Според судот, Рамковски и уште осуммина од осудените, меѓу кои неговиот брат Амди, ќерката Емел и поранешниот управител на А1 Дарко Перушевски, организирале злосторничка група, која перела пари, не плаќала данок и излажала повеќемина доверители. - Судијата ќе има сериозен проблем да образложи писмено како и врз основа на што ја донел пресудата - вели адвокатот Никола Поленак. Во судскиот процес „Пајажина“ 19 луѓе се осудени на затворски казни, еден на условна казна, а тројца се ослободени од вината. Покрај 13-те години за Велија Рамковски, седум години затвор доби неговиот син Хеди, ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите на обвинетите од судскиот процес „Пајажина“ најавија дека правдате ќе ја бараат на повисоките судски инстанци, откако вчера 19 луѓе беа казнети со вкупно 109 години затвор. Судот одлучи целиот имот кој обвинетите во Пајажината го прибавиле на незаконски начин да им биде конфискуван, а ги задолжи и солидарно да им ја исплатат штетата на 3 компании во висина од околу 300 илјади евра. Секоја друга оценка излегува надвор од контекстот од залагањето за непристрасно и независно судство. Идеално непристрасно и независно судство ниту имало, ниту ќе има, не само кај нас, туку ниту во една држава. Миодраг Лабовиќ, професор. Адвокатите, допрва ќе треба да се обидуваат во повисоките судски инстанци да докажат дека се направени суштински повреди во постапката. За многумина, па и за самите обвинети, пресудата со која поранешниот сопственик на А1 Телевизија Велија Рамковски беше осуден на 13 години затвор е очекувана. Тој тврди дека е жртва на политички монтиран процес. Новинарите на А1 ги емитуваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Пајажина и е пресудено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: