Почеток на преговорите - веднаш!

Претседавачот со Европскиот совет, данскиот министер за европски прашања Николај Вамен, рече дека Данска ќе го испочитува ветувањето и прашањето за почетокот на преговорите ќе биде поставено пред Советот на ЕУ пред крајот на данското претседателство со Унијата. Но, името мора да се реши пред официјално да започнат преговорите Европскиот парламент вчера со големо мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година. Европратениците уште еднаш бараат од Европскиот совет во најкраток рок да утврди датум за почеток на преговорите за прием на земјава во ЕУ, бидејќи земјава ги исполнува сите услови, а единствена пречка на патот кон Унијата ни е спорот со името. Претседавачот со Европскиот совет, данскиот министер за европски прашања Николај Вамен, рече дека Данска ќе го испочитува ветувањето и прашањето за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде поставено пред Советот пред крајот на данското претседателство со Унијата. Но, името мора да се реши пред официјално да ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците, кои најавуваат и засилено лобирање во европските престолнини со цел Советот на ЕУ да донесе одлука за почеток на пристапните преговори Европскиот парламент вчера во Стразбур ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, 582 европратеници гласаа "за" и јасно уште еднаш побараа земјата во најкус рок да добие датум за преговори со ЕУ. - Статус квото не може да продолжи. Ние се ангажиравме кон земјите од Балканот за да им дозволиме да станат членки на ЕУ. Земјата за која јас сум одговорен, нагласувам, нејзиното зачленување во ЕУ е многу важно. Не само за неа, туку и за другите земји од Балканот и затоа таа не смее да се остави настрана, нагласува известувачот за Македонија британскиот лабурист Ричард Ховит. На прашањето како ќе биде спроведена неговата резолуција на дело и како ќе се убеди Советот на ЕУ да донесе одлука за почеток на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Обединетата македонска дијаспора го поздравува усвојувањето на Резолуцијата на Европскиот парламент. Во неа уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на преговори за прием на Македонија во ЕУ.ОМД смета дека оваа Резолуција ги отсликува позитивните препораки за напредокот на земјата во 2011 година од Европската комисија. Според организацијата, одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Времената спогодба, влијаеше Резолуцијата да добие мнозинство гласови бидејќи беше изгласана со 582 гласа "за" наспроти 70 "против". - Препорачуваме до Европскиот совет да ја почитува Резолуцијата на европарламентарците и Одлуката на МСП, кој минатата година го потврди очигледното прекршување на меѓународното право од грчка страна во врска со т.н. прашање за името". Спорот за името е внатрешен политички проблем во Грција и е одвоено прашање од членството на Македонија во меѓународните институции, вели претседателот на организацијата Методија Колоски. Европскиот парламент со огромно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По усвојувањето во Европскиот парламент на новата резолуција за напредокот на Македонија, се поставува прашањето како таа може да биде спроведена? Резолуцијата за напредокот на Македонија во Европскиот парламент доби силна поддршка – 582 европратеници гласаа „за“ и уште еднаш јасно побараа Македонија во најкраток рок да добие датум за преговори со ЕУ. Притоа само 70 европратеници беа „против“ и 34 беа воздржани. Прашањето што сега се поставува е како ќе се убеди Советот на ЕУ да донесе одлука во насока на резолуцијата и на препораката на Комисијата. „Статус квото не може да продолжи. Ние се ангажиравме кон земјите од Балканот за да им дозволиме да станат членки на ЕУ. Зачленувањето на земјата за која јас сум одговорен, нагласувам, во ЕУ е многу важно. Не само за неа, туку и за другите земји од Балканот и затоа таа не смее да се остави настрана“ , нагласува известувачот за Македонија Ричард Хјуит . На прашањето што Дојче веле му го постави на Хјуит, како ќе биде спроведена неговата резолуција и како ќе се ...
| | веќе видена | слични

Европарламентарците порачаа дека одлуката на советот да не ги следи препораките на комисијата и на парламентот за почеток на преговорите „предизвикува легитимна фрустрација и незадоволство во јавното мислење на земјата“ Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011 година, во која европарламентарците уште еднаш побараа од Европскиот совет да утврди, во најкраток рок, датум за почеток на преговорите за прием на нашата земја во Унијата. Во резолуцијата на европарламентот се истакнува и важноста да се поддржат напорите во процесот на евроинтеграцијата на Македонија. При гласањето, европратениците ги прифатија трите амандмани на известувачот за нашата земја Ричард Хјуит, со кои беше додаден нов параграф, кој нагласува дека отворањето на дијалогот на високо ниво меѓу комисијата и Македонија на 15 март 2012 година претставува чекор напред во процесот на членството на земјата во Унијата. Според амандманот на Хјуит, дијалогот ќе дозволи создавање нови ...
| | веќе видена | слични

-Зачленувањето на Македонија не е важно само за неа, туку и за другите земји од Балканот и затоа таа не смее да се остави настрана, нагласува Ховит Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците. Тие најавуваат јавуваат и засиленo лобирање во европските престолнини со цел Советот на ЕУ да донесе одлука за почеток на пристпаните преговори. Европскиот парламент вчера во Стразбур ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија, 582 европратеници гласаа „за“ и јасно уште еднаш побараа земјата во најкус рок да добие датум за преговори со ЕУ. Известувачот за Македонија британскиот лабурист Ричард Ховит изјави дека статус квото не може да продложи, а зачленувањето на земјата за која тој е одговорен (Македонија), е многу важно. -Зачленувањето на Македонија не е важно само за неа, туку и за другите земји од Балканот и затоа таа не смее да се остави настрана, нагласува Ховит. На прашањето ...
| | веќе видена | слични

ОМД смета дека оваа резолуција ги отсликува позитивните препораки за напредокот на земјата во 2011 година од Европската комисија. Според организацијата, одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Времената спогодба, влијаеше резолуцијата да добие мнозинство гласови бидејќи беше изгласана со 582 гласа за наспроти 70 против. - Препорачуваме до Европскиот совет да ја почитува Резолуцијата на европарламентарците и Одлуката на МСП, кој минатата година го потврди очигледното прекршување на меѓународното право од грчка страна во врска со тн „прашање за името“. Спорот за името е внатрешен политички проблем во Грција и е одвоено прашање од членството на Македонија во меѓународните институции, вели претседателот на организацијата Методија Колоски. Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови вчера ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш се бара од Европскиот совет да утврди во најкраток рок, датум за почеток на преговори за прием на Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почеток на преговорите - веднаш!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: