Одложени средбите во Тетово

Попладнево во просториите на ФФМ заеднички состанок одржаа претставници на ФФМ, МВР, СВР Тетово, ФК Шкендија и ФК Вардар на кој е завземен заеднички став да се одложат средбите од 20-тото прволигашко коло кои се на програмата во Тетово: ФК Шкендија-ФК Вардар, ФК Тетекс-ФК Напредок, Одложувањето е со цел да им се даде повеќе време на клубовите-домаќини за подобро организирање на натпреварите во нови термини. Новите термини за одигрување на натреварите ќе бидат дополнително одредени. Се одложуваат и викенд-средбите од 21-то коло во Првата МФЛ и 18-тото коло во Втората МФЛ.
| | веќе видена | слични

Дербито од 20. коло во македонската Прва лига, меѓу екипите на Шкендија и Вардар, кое претходно во неколку наврати беше одложувано со одлука на ФФМ а на препорака на Министерството за внатрешни работи, најверојатно ќе се игра в среда на 21 март со почеток од 14 часот на Градскиот стадион во Тетово. Иако се уште не е официјално потврдено, по постојаните состаноци меѓу претставниците на МВР и челниците на ФФМ, како што не информираат од двата инволвирани клуба, Вардар и Шкендија, и до нив следат најавите дека меѓусебната пресметка конечно ќе се случи во среда. Претходно имаше најави дека е можно одигрување на натпреварот во недела на 18. март, исто така во Тетово, меѓутоа денеска истите и дефинитивно се отфрлени. Вториот одложен натпревар од 20. коло меѓу екипите на Тетекс и Напредок би требало да се игра ден претходно од големиот дерби дуел. Според тоа, останува натпреварите од 21. коло во Првата лига, доколку двата заостанати дуели се играат низ деновите од следната работна недела, да бидат на ...
| | веќе видена | слични

Целото 21. коло од Првата лига и 18. коло во Втората лига, кои беа закажани за викендов, нема да се одиграат поради одложувањето на дербито Шкендија - Вардар и правилото на ФФМ според кое не е дозволено да почне наредно коло додека не е завршено претходното Фудбалот во Македонија викендов ќе мирува Челните луѓе на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) на завчерашниот заеднички состанок со претставниците на Министерството за внатрешни работи (МВР), на Вардар и на Шкендија одлучија да биде одложено дербито, кое требаше да се одигра вчера во Тетово. Поради тоа што во македонскиот фудбалски шампионат постои правило според кое не е дозволено да се одиграат натпреварите од следното коло додека не биде целосно завршено претходното, мечевите од 21. коло на Првата лига и 18. коло од Втората лига нема да се играат викендов. - Ова правило важи само кај нас. Колку што ми е познато, во преостанатите национални шампионати во Европа не е дозволено одложување мечеви само во последните три кола, кои мораат да се ...
| | веќе видена | слични

Дополнително ќе биде одредено кога ќе се одиграат натпреварите од 20. коло, Шкендија-Вардар и Тетекс-Напредок, поради што не се игра и комплетното викенд-коло во Првата и Втората лига Дефинитивно до крајот на оваа недела нема да има ни прволигашки, ни второлигашки фудбал. Топката ќе мирува се додека не се смират тензиите од затегнатите меѓуетнички односи, предизвикани од инцидентите на младите. Тоа е заеднички став од состанокот на Фудбалската федерација на Македонија, Министерството за внатрешни работи на РМ, СВР Тетово, ФК Шкендија и ФК Вардар, што се одржа во средата доцна попладне. Одлучено е средбите од 20. прволигашко коло, што беа на програмата во Тетово, Шкендија - Вардар и Тетекс - Напредок, да бидат одложени со цел да им се даде повеќе време на клубовите-домаќини за подобро организирање на натпреварите во нови термини. Засега, не се знае кои ќе бидат новите термини за одигрување на натпреварите и дополнително ќе бидат одредени. Поради ова се одложени и сите претстојни викенд-натпревари од 21. коло ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дербито од Првата македонска фудбалска лига помеѓу Шкендија и Вардар, кое беше закажано за денес, сепак нема да се одигра бидејќи полицијата дошла до сознанија дека навивачката група на Шкендија, позната како „балисти“, подготвувале сценарио со насилство. Тетовската полиција на повеќе локации во градот пронашла летоци на кои имало пароли што повикуваат на војна за време на натпреварот со скопски Вардар. „Две војни и две гигантски битки нè чекаат, а победата ќе биде само одмазда, и се колнам во тебе, Шкендија, дека никогаш нема да бидеш сама“, било напишано на албански јазик на летоците што ги пронашла полицијата. По ваквите сознанија МВР организираше состанок со Фудбалската федерација на Македонија, СВР Тетово и преставниците на Шкендија и Вардар, по што е донесена одлука за одложување на натпреварот. „Одложувањето е со цел да им се даде повеќе време на клубовите-домаќини за подобро организирање на натпреварите во нови термини“, е објавено на интернет страницата на ФФМ. Покрај овој натпревар нема да се ...
| | веќе видена | слични

И покрај најавите за две средби, фудбалските терени во земјава денес мируваат. Откако Шкендија не успеа да најде заеднички јазик со Фудбалската Федерација и Министерството за внатрешни работи, на неопределено е одложено дербито Шкендија – Вардар. Нема да се одигра ниту средбата Тетекс – Напредок, на Борис Трајковски во Скопје, а дополнителни термини ќе бидат одредени и за дуелите од следното 21 коло.
| | веќе видена | слични

Шкендија и Вардар денеска во Тетово (14 ч.) ќе го одиграат дербито од 20. коло на Првата македонска фудбалска лига, со што ќе се стави крај на дводневната сага околу овој натпревар од висок ризик Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) прифати мечот да се одигра во Тетово, откако претходно по препорака од Министерството за внатрешни работи им нареди на сите тетовски прволигаши своите натпревари да ги играат во друг град. Откако МВР ги одби предлозите на Шкендија дербито да се игра во Струга, Гостивар или во Кичево, прогласувајќи ги стадионите во овие градови како небезбедни, тетовци предложија натпреварот да биде одложен. По ова следуваше реакција на ФФМ, која конечно, во координација со МВР, одреди мечот да биде одигран денеска во Тетово. Но бурлеската не завршува тука, бидејќи и Тетекс, наместо на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари, каде што требаше денеска да го одигра мечот како домаќин против Напредок, ќе си игра на својот Градски стадион во Тетово, утре од 14 часот. Овие поместувања повлекоа и ...
| | веќе видена | слични

Фудбалските натпревари кои требаше да се одиграат во Тетово привремено се одложени. Се одложуваат натпреварите од 20-тото прволигашко коло во Тетово, меѓу фудбалските клубови Шкендија и Вардар и меѓу Тетекс и Напредок, одлучија вчера на состанок претставници од Фудбалската федерација на Македонија, Министерството за внатрешни работи, СВР Тетово, ФК Шкендија и ФК Вардар. - Одложувањето е со цел да им се даде повеќе време на клубовите-домаќини за подобро организирање на натпреварите во нови термини, кои ќе бидат дополнително одредени, соопшти ФФМ. Федерацијата информира дека се одложуваат и викенд-средбите од 21-то коло во Првата МФЛ и 18-тото коло во Втората МФЛ. Инаку, вчера на програмата беа четири натпревари од Првата македонска фудбалска лига. Во најинтересниот меч Работнички со убедливи 5:1 ја совлада Ренова. Гостите од Тетово поведоа со голот на Јанчевски од пенал во 30-тата минута, а потоа следуваше вистински потоп за нив. Најнапред Ступиќ во 40-тата минута погоди за 1:1, а само три минути подоцна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложени средбите во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: