„Журнал“: „Албанците бараат 31 отсто застапеност во државната администрација и јавните претпријатија!“


„Во државната администрација треба да се вработат 31,54 отсто Албанци, според правичната и соодветна застапеност на етничките заедници.’ – ова е препораката на ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Максим Димитриевски е уверен дека успехот на иницијативата „За наше Куманово“ на локалните избори, може да биде успех и за „За наша Македонија“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога и да се случат следните парламентарни избори, да бидат вонредни на пролет што мнозинството од јавноста го очекува, или да останат редовни за што се ...
| | веќе видена | слични

„Како и во целата досегашна македонска плуралистичка историја, и сега дојдоа до израз забеганоста и алчноста на секоја македонска власт токму при избори надвор ...
| | веќе видена | слични

Само обединета албанска опозиција може да го загрози тронот на владејачката партија ДУИ, која веќе две децении е дел од власта, велат политичките аналитичари. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

За сите акутелни прашања кои ги засегаат учениците и студентите во државата, како и за креирање на нови младински политики, мерки и активности со кои ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопската градоначалничка Данела Арсовска вели дека не се преговара со луѓе што уценуваат и навредуваат и кои тоа го прават зашто вистината не е на нивна ...
сите 347 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во Тетово од слобода биле лишени шест лица, меѓу кои мајка сосе нејзините две деца – 20-годишната ќерка и малолетниот син.Имено, ...
сите 385 | | | веќе видена

„За да ја засакаш планината и да стане дел од твојот живот, доволно е еднаш да отидеш. Кој еднаш отишол на планина, гарантирам дека секогаш ќе ѝ се враќа“, ...
сите 43 | | | веќе видена

Неспособноста и бизнис интересите на ВМРО-ДПМНЕ е единствената причина за колапсот што му се случува на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје. 14 и пол ...
сите 82 | | | веќе видена

Амбасадорката на Македонија во Софија, Агнеса Руси-Поповска, ќе биде повикана денеска во министерството за надворешни работи, каде што ќе и биде врачен остар ...
сите 145 | | | веќе видена

Оливер Лукаровски, Зарко Милошевски и Зоран Ангеловски се имињата кои се во трка за шеф на Агенцијата за национална безбедност, на местото на Виктор Димовски, ...
сите 230 | | | веќе видена

АД ЕСМ на 29.11.2022 година произведе 12.636 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Журнал“: „Албанците бараат 31 отсто застапеност во државната администрација и јавните претпријатија!“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: