Пендаровски: Македонскиот дел од Историската комисија нема да се согласи на „квази-историски“ аргументи

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со ...
| | веќе видена | слични

„Незадоволството од дадените препораките истакнати од историчарот Драги Ѓоргиев и останатите македонски членови на историската македонско-бугарска комисија се ...
| | веќе видена | слични

Професорката по уставно право Тања Каракамишева му реплицира на претседателот Стево Пендаровски, според кој немало спас за тие што не му веруваат на ...
| | веќе видена | слични

Повеќемина професори и научници самоиницијативно изразија желба да дадат поддршка и да се приклучат кон изјавата на научните работници по повод „препораките за ...
| | веќе видена | слични

Се проширува листата на професори, академици, интелектуалци кои се против препораките на историската комисија за неколку личности од македонската историја за ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од сто македонски научници и истражувачи со индигација ги отфрлаат Препораките на Заедничката македонско-бугарска мултидисциплинарна експертска комисија ...
| | веќе видена | слични

Еден од најголемите апологети на СДСМ Ненад Јовановиќ за психички болни односно малоумни ги прогласи стотината македонски интелектуалци меѓу кои има академици, ...
| | веќе видена | слични

„Научната јавност во Македонија деновиве постојано реагира и негодува, поради препораките истакнати од историчарот Драги Ѓоргиев и македонските членови на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

објавува дека за прв пат после девет години, Владата одлучува да утврди две нови компании како компании од посебно значење за државата за работа во кризна ...
сите 225 | | | веќе видена

Дечко на возраст од 23 години од скопско Арачиново е уапсен за продаваање на дрога, и изречена му е мерка притвор со цел да се спречи да избега, со оглед дека ...
сите 463 | | | веќе видена

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има ...
сите 218 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, преку фејсбук се огласи за околу отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во ...
сите 107 | | | веќе видена

Полицијата во Тајланд соопшти дека вооружен маж нападнал центар за згрижување деца во североисточниот град Нонгбуа Ламфу денес, при што биле убиени најмалку 30 ...
сите 44 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Русија инсистира на тајно наместо јавно гласање во Генералното собрание на ОН, каде следната недела ќе се разгледува нацрт-резолуцијата против руската анексија ...
сите 323 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Македонскиот дел од Историската комисија нема да се согласи на „квази-историски“ аргументи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: