Ќулавкова за учебниците: Селективно прикажувањето на историската стварност, за да се создаде искривена слика на современата (стварност)

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
| | веќе видена | слични

„Бујар Османи, Пендаровски, Ковачевски, Маричиќ и други долго време тврдат дека со Бугарија не се преговара за историјата и за историски прашања. Според нив, ...
| | веќе видена | слични

„Цар Самуил не бил ни Македонец, ни Бугарин, туку Ерменец! Поттикнати од политиката, македонските автори ненаучно сакаа да им придадат и антички карактер на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Mакедонскиот тим во билатералната Комисија за историски и образовни прашања, денеска, преку соопштение посочи дека чувствува потреба уште еднаш да се обрати до ...
| | веќе видена | слични

Членовите на македонскиот тим од историската комисија денеска преку соопштение повторно се обратија до јавноста за да укажат на наводите и собирањето потписи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ја разбирам потребата на СДСМ и нивните инсталации континуирано да водат црна кампања полна со невистини, клевети и омаловажувања кон мене, повеќе од четири ...
сите 396 | | | веќе видена

Анѓушев: Големите фирми зависат од државната набавка на енергенси по пониски цени Политичките субјекти треба да седнат заедно и да се види кои реални можности ...
сите 195 | | | веќе видена

За денеска попладне е закажана средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се разговара за енергетската ...
сите 263 | | | веќе видена

Сојузот на стопански комори (ССК) ги повикува институциите на државата транспарентно да остварат дијалог со сопственикот на топланите Исток и Запад, ...
сите 225 | | | веќе видена

Втор ден Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи и за украдените компјутери на кои имало строго доверливи документи, пишува на ...
сите 265 | | | веќе видена

„Сомневањата се дека премиерот Ковачевски и кумот формирале приватна фирма за производство на фотоволтаици за да продаваат на државната ФЕЦ Осломеј. Односно, ...
сите 155 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќулавкова за учебниците: Селективно прикажувањето на историската стварност, за да се создаде искривена слика на современата (стварност)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: