НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје


– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
| | веќе видена | слични
4 копии
6 копии

Од нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина во четвртокот попладнето повторни доаѓаат спротиставени информации, но и руската и украинската страна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон го повика генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси што поскоро да испрати ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Последните два активни реактори во украинската нуклеарна централа Запорожје, окупирана од Русија, беа затворени денеска откако пожар во близина ги оштети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пожар кој предизвикал прекин на струјата ги вклучи безбедносните системи во најголемата нуклеарна централа во Европа, Запорожје во Украина.Според првите ...
| | веќе видена | слични

Русија веројатно е подготвена да ја искористи секоја украинска воена активност во близина на нуклеарната централа Запорожје за пропагандни цели, објави денеска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 409 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагираше на аферата „Броило“ која денеска ја објави ВМРО-ДПМНЕсо заклучок дека премиерот Димитар Ковачевски не е ...
сите 488 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Тетовската полиција соопшти дека е уапсен навивачот кој на мечот од 6. коло во Втората македонска лига меѓу Тетекс и Саса, влета на теренот и со тупаница го ...
сите 27 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 149 | | | веќе видена

„Германија го повика рускиот амбасадор во Берлин, потврди германското Министерство за надворешни работи за ДПА. Руските амбасадори во Италија, Австрија и ...
сите 526 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: